Máris fontos tanulságokkal szolgálnak a Maliban végrehajtott francia hadműveletek. Ezek egyike, hogy nem helyes túl gyorsan megszabadulnia az egyszerűbb technológián alapuló, régebbi harceszközöktől.
Maliban egy három Gazelle-ből álló francia helikopter raj gyalogsági fegyverek tüzébe került: az egyiket lelőtték, egy másiknak a pilótája halálos sebet kapott. Ezt az árat azonban meg kellett fizetni azért, hogy gyorsan lehessen beavatkozni az afrikai országban és felvenni a harcot a muszlim és tuareg lázadókkal. A döntést követően a franciák azért voltak képesek azonnal számottevő katonai erővel fellépni, mert a szükséges harceszközöket előre elhelyezték a térségben. A könnyű, egyszerű és olcsó felszerelések, mint a Gazelle, a helyszínen voltak – írta a Defense News -, így rögtön bevethették ezeket a főváros felé indult, két oszlopban 200 járművel támadó 1200 lázadó ellen. Meghatározó volt emellett a megbízható hírszerzés és felderítés.
A Gazelle ugyan nem modern gép, de gyors bevethetősége azt mutatja, hogy érdemes ezeket az öregebb platformokat megtartani a modern, többet tudó, de nehéz és drága gépek mellett – mondta Etienne de Durand, az Institut Français des Relations Internationales agytröszt védelmi kutatási igazgatója. Az aszimetrikus hadviselében, amikor például a feladat teherautókon, terepjárókon támadó lázadók leküzdése, nagy számú harceszközre van szükség, és sok emberre.
Mindenesetre a franciák Maliba küldik a Tiger harci helikoptereket is, amely a Gazelle-el ellentétben páncélozott, és annak 20 milliméteres, rögzített gépágyúja helyett egy toronyba épített 30 mm-essel rendelkezik, így a gyalogsági fegyverek lőtávolságán kívülről tud támadni.
A Szervál fedőnevű hadművelet Durand szerint azt is megmutatta, mennyire fontos Afrikában támaszpontokat fenntartani a szükséges fegyverekkel, amelyek ugyan belekerülnek néhány százmillió dollárba és csekély számú személyzet ott-tartásába, de ez összehasonlíthatatlanul olcsóbb, mint a C-17 és A400M repülőgépek hatalmas flottája, meg a működésükhöz szükséges repülőtér biztosítása, amire ugyanennek a hadianyag-mennyiségnek a helyszínre juttatásához szükség volna. Jelenleg Franciaország az egyetlen hatalom, amely ilyen bázisokat fenntart Afrikában volt gyarmatain.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János