Biztosan veled is előfordult már az, hogy végre megtaláltad a karórádat az éjjeli szekrényben, amit viselni szerettél volna, de sajnos az elem felmondta benne a szolgálatot. Ez egy rendkívül frusztráló szituáció, amelyet kétféleképpen lehet megoldani: visszateszed az órát a helyére, és nem szívesen, de lemondasz a viseléséről, vagy elviszed a legközelebbi órásboltba, ahol egy szakember kicseréli benne az elemet.
Ha viszont a Buywatch.hu napelemmel működő Citizen óráinak egyikét választod, akkor a fentebb felvázolt kellemetlen forgatókönyvek egyikének sem kell megtörténnie. Az Eco-Drive napelemes meghajtásnak köszönhetően ugyanis ezeknek az óráknak elég egy kis idő az ablakpárkányon vagy az éjjeli lámpa villanykörtéje alatt, és ismét használhatóak lesznek.
Ha attól félnél, hogy ez a fajta energiaellátás az esztétikát illetően változtat valamin, akkor szeretnénk megnyugtatni, hogy maga a töltőrendszer rendkívül vékony kivitelezésű, amelynek köszönhetően az Eco drive órák teljesen úgy festenek, mint a hétköznapi társaik.
A napelemes karórák története
Az első napelemes karóra, a Synchronar 2100 az 1970-es években látott napvilágot, ami abban az időben több volt, mint csupán egy futurisztikus darab. A számlap jelenlegi helyén elhelyezett két napelem mellett ugyanis egy oldalsó digitális LED-kijelző is gondoskodott az időtlen dizájnról.
Aztán jött a Citizen márka, amely megalkotta a Synchronar 2100 órához képest dizájban számottevően előrelépő Crystron 4 karórát. A napelemek ugyanis ebben az esetben már a klasszikus analóg számlap részei voltak. Ezt nevezték el Eco drive technológiának, amelyet később több neves cég is átvett, és elkezdett továbbfejleszteni.
Köztük volt például a Seiko is, amely 1978-ban dobta piacra az AQ-S800W-1BVEF jelöléssel ellátott, digitális kijelzővel rendelkező Tough Solar órát, amelynek a dizájnja emlékeztet néhány retro Casio órára.
Nem bízol a napenergiás technológiában?
Itt az ideje elfelejtened az özönvíz előtti, „barna csíkos“ napelemes számológépeket, mivel azóta a napenergiás technológia is kézzelfoghatóan jobbá vált. A beépített lítium-ionos akkumulátor kapacitása és a napfényt elektromos energiává változtató szilíciumos fotovoltaikus elemek hatékonysága drámai módon megnőtt, így a karórák képesek akár 3175 napig tartó működésre, ami több, mint nyolc év.
Folyamatos az energiaellátás
Nem kell tehát rendszeresen egy erős fényforrás vagy teljes napfény alatt tartanod őket, hanem a viselésük során szüntelenül töltődni fognak majd. Ami pedig a megbízhatóságukat illeti, semmiben sem maradnak el a hagyományos quartz karóráktól, sőt bónuszként még a környezettel is kíméletesebbek, így véleményünk szerint mindenképpen érdemes megfontolnod a választásukat.