Az izraeli hadsereg továbbra is folytatja a Gázai övezetet érintő hadműveleteit, annak ellenére is, hogy egyre több ország, köztük Izrael legszorosabb szövetségesei is tűzszüneti felhívással fordultak az izraeli kormányhoz.
A hadműveletek kezdete óta már több mint 200 palesztin civil vesztette életét, több ezer pedig megsebesült. Az izraeli hadsereg szerint a célja a Hamász megsemmisítése, amely a gázai övezetet irányító terrorszervezet.
A Hamász azonban nem tágít, és továbbra is rakétákat lőtt Izraelre. A rakétáknak eddig több mint 10 izraeli civil esett áldozatul.
A konfliktus humanitárius következményei is súlyosak. A Gázai övezetben élők nagy része éhezik, és a víz- és áramszolgáltatás is akadozik.
A nemzetközi közösség igyekszik véget vetni a konfliktusnak
A nemzetközi közösség egyre nagyobb nyomást gyakorol Izraelre, hogy tűzszünetet kössön a Hamászzal.
A francia külügyminiszter, Jean-Yves Le Drian a minap Kairóban tárgyalt a konfliktusról, és kijelentette, hogy „azonnal” szükséges a tűzszünet.
Az Európai Unió szintén sürgeti a tűzszünetet, és felszólította Izraelt, hogy tegyen lépéseket a polgári áldozatok csökkentése érdekében.
Az amerikai védelmi miniszter is Izraelben járt
Az amerikai védelmi miniszter, Lloyd Austin is Izraelben járt, és egyeztetett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel.
Austin hangsúlyozta Washington elkötelezettségét Izrael önvédelmi joga mellett, de hozzátette, hogy igyekszik rávenni Izraelt, hogy tegyen lépéseket a polgári károk enyhítésére.
A konfliktus jövője egyelőre bizonytalan. Mindkét fél ragaszkodik a saját követeléseihez, és nem tűnik úgy, hogy hajlandó lenne engedményeket tenni.
A konfliktus folytatódása további humanitárius katasztrófához vezethet, és a Közel-Kelet stabilitását is veszélyeztetheti.