David Martin, az Európai Parlament (EP) jelentéstevője bejelentette, azt javasolja, hogy az EP utasítsa el a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodást (ACTA).
Martin, az Európai Parlament (EP) ACTA egyezménnyel kapcsolatban megbízott jelentéstevője azt javasolja, hogy az uniós szervezet szavazáson utasítsa el az Európai Unió és 22 tagállama által januárban aláírt dokumentumot. A Szocialisták és Demokraták Szövetsége (S&D) képviselője azzal indokolta javaslatát, hogy véleménye szerint a hamisítás elleni megállapodással elérni kívánt előnyök nincsenek arányban az állampolgári szabadságjogok esetleges korlátozásával járó hátrányos következményekkel, amelyeket az egyezmény szövegének általánossága, és az ebből fakadó értelmezési bizonytalanságok eredményezhetnek.
A jelentéstevő indokolásában megerősíti, hogy az ACTA egy létező, súlyos és egyre növekvő problémára keresi a választ, és hogy a tudásalapú gazdaságra épülő Európai Unió sokat veszít, ha nincs megfelelően hatékony globális együttműködés a szellemitulajdon-védelem területén. A jelentéstevő hangsúlyozza, hogy az információcsere folyamatos felgyorsulásának idején különösen fontos a szellemi tulajdonjogok védelmének és az alapvető szabadságjogok egyensúlyának a biztosítása, ezért az online tevékenységekre illetve ezekkel összefüggő szankciókra vonatkozó szabályozásoknak precízen körül kell határolniuk a szabályozás alkalmazási körét annak érdekében, hogy megelőzzék és kizárják a nem szándékolt és hátrányos értelmezési lehetőségeket.
A jelentéstevő az ACTA szövegében többek között a kereskedelmi mérték meghatározása és az internetszolgáltatók szerepe kapcsán vetette fel a nem megfelelően pontos szabályozásra vonatkozó aggályát. A jelentéstevő amellett, hogy az ACTA elutasítását javasolja az EP-nek, kifejezte abbéli reményét, hogy az Európai Bizottság előtt folyamatban lévő, a jogérvényesítésre vonatkozó uniós jogszabályok felülvizsgálata eredményként a Bizottság új, a jogérvényesítés hatékonyságának javulását eredményező javaslatokat fog előterjeszteni.
Az Europolitics portál beszámolója szerint azonban egyelőre nehéz lenne megjósolni az európai parlamenti szavazás eredményét. Várható, hogy a Szocialisták és Demokraták Szövetsége (S&D) mellett a Zöldek / Európai Szabad Szövetség (Greens-EFA) és az Európai Egyesült Baloldal / Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) frakciók is az ACTA ellen szavaznak majd. Ugyanakkor az Európai Néppárt (EPP) és az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) képviselői még nem foglaltak hivatalosan állást az egyezményt illetően. Az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) képviselői megosztottan nyilatkoznak, de valószínű, hogy inkább az ACTA ellen, mint amellett voksolnak majd.
Martin április 25-én nyújtja be hivatalosan jelentését az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi ügyekben illetékes bizottságához (INTA), amelynek tagjai májusban szavaznak annak tartalmáról. Ezt követően az Európai Parlament képviselői várhatóan nyár végi plenáris ülésen szavazhatnak majd az egyezményről – olvasható a HENT honlapján.