Az Ománi-öbölben történt tartályhajó-incidens után diplomáciai erőfeszítéseket szorgalmazott Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.
Az amerikai diplomácia vezetője közölte: az amerikai kormányzat tisztségviselői felvették a kapcsolatot külföldi partnereikkel.
Pompeo elmondta: „rengeteg adat, rengeteg bizonyíték áll rendelkezésre”, amelyek szerinte „félreérthetetlenül” azt bizonyítják, hogy Irán a felelős a két tartályhajó ellen a hét közepén elkövetett támadásokért az Ománi-öbölben, a Hormuzi-szoros közelében. A miniszter azonban részletekkel nem szolgált.
Arra a kérdésre, hogy vajon az Egyesült Államok küld-e katonákat a térségbe, Pompeo azt válaszolta: a térségben elkövetett bármilyen támadás nem az Egyesült Államok energiaellátását veszélyeztetheti, hanem Kínáét és Kína szomszédjaiét. Leszögezte: az Egyesült Államok „diplomáciai és más jellegű” eszközöket fog alkalmazni, hogy biztosítsa a zavartalan hajózást a Hormuzi-szorosban.
„Donald Trump minden megtesz annak érdekében, hogy elkerüljük a háborút. Nem akarunk háborút” – hangsúlyozta Pompeo.
Az amerikai elnök már pénteken reggel a Fox televíziónak adott telefoninterjújában leszögezte, hogy Iránt tartja felelősnek a csütörtökön történt incidensért, de hangoztatta, hogy kész a tárgyalásokra Teheránnal. Az Egyesült Államok „nem veszi könnyedén” a két tartályhajó elleni támadást – fogalmazott, és utalt arra az amerikai hadsereg által nyilvánosságra hozott videóra, amely azt mutatta, hogy egy iráni naszád tagjai éppen elmozdítanak egy fel nem robbant aknát az egyik tartályhajó mellől. „Irán tette ezt, ez látszik abból is, hogy ott a hajójuk” – hangoztatta Trump. Hozzáfűzte: az irániak arra törekedtek, hogy ne hagyjanak hátra bizonyítékokat.
Az elnök hangsúlyozta ugyanakkor, kormányzata az incidens ellenére is azt akarja, hogy Irán „térjen vissza a tárgyalóasztalhoz”. Hozzátette, hogy ő személy szerint készen áll erre, ez az irániaktól függ. De neki „nem sietős” – tette hozzá.
Csütörtök reggel eddig ismeretlen körülmények között két tartályhajó sérült meg az Ománi-öbölben. Az egyik norvég tulajdonú, és kapitánya azt jelezte, hogy a hajó fedélzetén robbanás történt, majd a hajó lángba borult. A másik tartályhajó japán tulajdonban van és panamai felségjel alatt Szaúd-Arábiából Szingapúr felé hajózott, üzemeltetője azonban jelezte, hogy a szállítmány nem sérült meg. A japán hajó metilalkoholt szállított.