A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat felkérésére informatikai vállalatok és civil szervezetek fogtak össze, hogy a Biztonságosabb Internet Nap alkalmából felhívják a figyelmet a biztonságosabb internetezés fontosságára és alapvető szabályaira. A Biztonságosabb Internet Napot (Safer Internet Day – SID) az Európai Unió Safer Internet Program akciótervének keretein belül ma már a világ több mint 100 országában – köztük az Európai Unió mind a 27 tagállamában – minden év februárjának második keddjén, ugyanazon a napon rendezik meg.
A SID része annak a globális kampánynak, amelynek célja, hogy az online technológiák és mobil eszközök felelős és biztonságosabb használatára ösztönözzön. Ezen a napon a szakemberek világszerte felhívják a figyelmet az internet lehetséges veszélyeire, így a zaklatásra, a gyermekpornográfiára és egyéb illegális és káros tartalmakra, ugyanakkor tájékoztatják a gyermekeket, szülőket, pedagógusokat és döntéshozókat a problémákról és azok lehetséges kezeléséről.
Az utóbbi években a „biztonságosabb” helyett a „jobb” internet létrehozására került a hangsúly. Ezért idén a SID közös felelősségünkre fókuszál: mindannyiunk dolga, hogy az internetet egy jobb hellyé tegyük egymás számára. Ezért is lett újra 2015-ben a SID szlogenje: „A jobb internet közös ügyünk!”
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ), az Európai Unió Safer Internet Programjának (SIP) hazai konzorciumvezetője a HP Magyarország támogatásával kerekasztal-beszélgetést szervezett erre a napra, amelyen az információipar képviselői, döntéshozók, pedagógusok, a sajtó, illetve a téma iránt érdeklődők vettek részt. A rendezők hazai intézményeket, játékszakértőket, gyermekvédelmi szakembereket, webes biztonsági szakembereket, úgynevezett stakeholdereket (távközlők, internetszolgáltatók, non-profit szövetségek, multinacionális cégek képviselői, tanárok stb.) is meghívtak az eseményre.
A SID budapesti sajtótájékoztatóján Gonda Gábor, a HP Magyarország Kft. vezérigazgatója, a Gyermekmentő Szolgálat tagja köszöntötte a résztvevőket, és elmondta, hogy Magyarország Nemzeti Kiberbiztonsági Stratégiája nevesítve tartalmazza az online gyermekvédelem elősegítését és a társadalom informatikai biztonságtudatosságának ügyét. Mint társadalmi felelősséggel bíró nagyvállalat, a HP Magyarországon is segíti az állami és a civil szervezetek munkáját a biztonságosabb és jobb internet megteremtésében.
Az eseményen részt vett Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, aki előadásában kiemelte, hogy a szakembereknek abban van nagy felelőssége, hogy a veszélyekre és megelőzésük lehetséges módjaira felhívják a nethasználók figyelmét, de ha a felhasználó bajba kerül, akkor is ott kell lenni, megadni a maximális segítséget. A szakembereknek arra is készen kell állniuk, hogy tapasztalataikat összegezni tudják, felismerjék a negatív tendenciákat, és azokra minél hamarabb megoldásokat találjanak a jogalkotók segítségével. A NAIH ezen szempontokat kiemelten kezeli, ezért is folytatja a „Kulcs a net világához” című hosszú távú projektjét, és kapcsolódik be szívesen más hasonló kezdeményezésekbe is.
Ormosi Viktor, a HP kereskedelmi igazgatójaszerint különösen fontos, hogy az oktatási intézményekben megvalósuljon a gyermekek védelme az internethasználat során. Javaslatuk egy olyan rendszer kialakítása, amellyel számos, gyermekeket érintő hasznos szolgáltatás zavartalanul üzemeltethető, miközben a rendszer ellehetetleníti a nem rendeltetésszerű használatot. A HP magas fokú intelligenciával rendelkező hálózati és biztonsági technológiái -például az SDN – Software DefinedNetworking-, ezekre a problémákra nyújtanak megoldást, ezáltal központosított gyermekvédelmi rendszer kiépítését teszik lehetővé.
Schubauer Krisztina, a Microsoft Magyarország vállalati felelősségvállalási tevékenységéért felelős munkatársa kiemelte, hogy a vállalat hisz abban, hogy minden fiatal számára egyenlő esélyekkel kell biztosítani azokat az informatikai ismereteket és eszközöket, amelyek hozzásegítik őket a folyamatos fejlődéshez. A Microsoft a YouthSpark kezdeményezésével több mint 50 ingyenes programot kínál a fiataloknak a digitális írástudás alapjainak elsajátításától egészen a haladó informatikai ismeretekig. Egyik ilyen a Webvelem program, melynek középpontjában a „felelős digitális polgár” szemlélet népszerűsítése áll, beleértve az internet veszélyeinek bemutatását, az online etikettet és felelős viselkedést.
A nap folyamán „A kormányzati és civil hálózatbiztonság összefüggése”címmel kerekasztal-beszélgetésre is sor került. A résztvevők az alábbi témaköröket érintették: Milyen összefüggés van a civil és a kormányzati hálózatok között, miért jelent veszélyt a „civil” hálózat a kormányzati hálózatokra? Milyen valós veszélyt jelentenek a „kormányzati” hálózatok a civil hálózat résztvevőire? Szükséges-e beavatkozni a civil hálózatok „magánéletébe”, kell-e az internetet állami oldalról szabályozni? Mi a célravezetőbb: műszaki megoldásokat alkalmazni, vagy a tudatosságot növelni? Biztonságban vannak-e a magyar kormányzati hálózatok, és biztonságban vannak-e a magyar internetezők?
Krasznay Csaba, a BalaBit termékmenedzsere elmondta, hogy cége számára kiemelten fontos az olyan kezdeményezések támogatása, melyekből a fiatalok megismerhetik az informatika hasznosságát és a technológiában rejlő kockázatokat. Ezért döntöttek úgy, hogy az idei évtől támogatják munkatársaik részvételét a Safer Internet Program önkéntes oktatói programjában.