A szervezeti és eszközfejlesztések mellett az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) az elmúlt években jelentős lépéseket tett azért, hogy a szervezet megfelelő életpálya-modellt kínáljon és korszerű válaszokat adjon napjaink kihívásaira. Cikkünkben az ORFK elmúlt öt évének legfontosabb fejlesztéseit tekintettük át.
Intézkedési kultúraváltás
Az elmúlt évek egyik kiemelt fókuszpontja volt az Országos Rendőr-főkapitányságnál az intézkedési kultúraváltás. A rendőrség valamennyi szakterületét érinti az a cél, hogy a szervezeten belül ez a kultúraváltás valósuljon meg: az empatikus, ugyanakkor határozott, jog- és szakszerűen végrehajtott, az arányosság követelményének is mindenben megfelelő intézkedések váljanak általánossá. Mindez megjelenik a nagy tömegeket vonzó rendezvények rendőri biztosításában is. Az ORFK a Biztonságpiacot úgy tájékoztatta, hogy e tekintetben az elmúlt években kialakított gyakorlat következetes alkalmazása és professzionális végrehajtása széles körű elismerést váltott ki mind hazánkban, mind külföldön, és más államok rendőri szerveinek érdeklődését is felkeltette.
Fejlesztések az illegális migráció kezelésére
Mindezeken felül az önkormányzatokkal való folyamatos kapcsolattartás, a 24 órás közterületi rendőri jelenlét, az illegális migráció elleni hatékony fellépés is kiemelt hangsúlyt kapott az elmúlt években az ORFK-nál. Ez utóbbi kapcsán megtudtuk: a feladat elvégzéséhez kormányzati segítséget is kapott a rendőrség – egyrészt a rendőri létszám növelése, a határbiztonsági infrastruktúra és a technikai eszközpark fejlesztése, másrészt a jogszabályi környezet illegális migrációs folyamatokhoz történő igazítása terén. A rendőrség a rendelkezésére álló erők és eszközök célirányos felhasználása mellett kiemelt figyelmet fordított a korábban alkalmazott határőrizeti módszerek folyamatos, helyzettudatos átalakítására. A tömeges illegális migráció elleni fellépéshez szükséges személyi feltételek megteremtése érdekében kerül sor a kormány döntése alapján a Készenléti Rendőrség határvadász-bevetési osztályai háromezer fős létszámfejlesztésére. Az elmúlt év végéig több mint 2700-an kerültek állományba a rendőrségnél, amely a tervezett létszámkeret 91,2 százalékát jelenti.
Tömegrendezvények, sportesemények biztosítása
A nyári, nagy tömegeket vonzó sportrendezvények biztosítása 2017 egyik legátfogóbb és legösszetettebb feladata volt – közölték érdeklődésünkre az ORFK-nál. A FINA 2017 világbajnokság eseménysorozatát, illetőleg az azzal egy időben megrendezett Győr 2017 Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (2017. július 23–29.) és a Forma–1 2017 Magyar Nagydíj (2017. július 28–30.), majd a 2017. FINA Masters Világbajnokság rendezvényeit és a 2017 augusztusában Budapesten rendezett Judo Világbajnokság eseményeit a rendőrség magas szakmai színvonalon, kiemelt közterületi rendőri jelenléttel biztosította. A Magyar Turisztikai Ügynökség által a külföldi turisták személyes megkérdezésével készített felmérés szerint a válaszadók kiválóra, a tízes skálán 8,84 pontra értékelték a biztonságot. A kutatással érintett témák közül a leginkább pozitív fordulat a biztonság érzékelésében volt tapasztalható: a külföldiek 57 százalékának változott pozitívan a véleménye ebben a kérdésben. A felmérés szerint a megkérdezettek a közbiztonság terén szerezték a legpozitívabb tapasztalatokat.
Baleseti statisztikák
A rendőrség számára évek óta kiemelt prioritása van a személysérüléses közúti közlekedési balesetek, illetve ezen belül a halálos kimenetelű balesetek számának csökkentésének. Az ORFK tájékoztatása szerint 2007 óta a hazai közútiközlekedés-biztonság terén korábban nem tapasztalt eredmények születtek. Az adatok tanúsága szerint az eltelt években a közúti áldozatok számának csökkenése éves szinten jelentősen lelassult, majd 2014 óta az adatok már a balesetben meghalt személyek számának növekedését mutatják. A kedvezőtlen trend ugyanakkor 2016-ra megváltozott: 5,7 százalékkal kevesebben haltak meg, mint 2015-ben. Magyarországon 2012-ben 541 halálos kimenetelű baleset történt, amelyben 605 személy vesztette életét, míg 2016-ban 565 halálos kimenetelű balesetben 607 személy halt meg. Az elmúlt év januártól novemberig terjedő időszakában 503 halálos kimenetelű balesetben 551 személy vesztette életét.
A 112-es Egységes Segélyhívó Rendszer bevezetése
Az elmúlt időszak kiemelkedő szakmai feladata volt a 112-es Egységes Segélyhívó Rendszer kialakításával kapcsolatos, európai uniós forrásból finanszírozott projekt megvalósítása, és ezzel kapcsolatban a rendőrség tevékenységirányítási rendszerének modernizálása. A 112-es segélyhívószám fogadására Miskolcon és Szombathelyen jöttek létre hívásfogadó központok, amelyek 2014 májusa óta teljeskörűen fogadják a 112-es és a 107-es, valamint 2016 januárja óta a 105-ös hívószámokat. A 104-es segélyhívószámok átterhelése a két központba 2017 augusztusától folyamatos, jelenleg a Budapest és Pest megye területéről kezdeményezett hívásokon kívül az országból az összes 104-es számra érkező hívást is a hívásfogadó központok kezelik. Ezzel párhuzamosan minden megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságon tevékenységirányítási központokat alakítottak ki. Az új rendszer lényege, hogy a segélyhívások fogadását különválasztották a rendőrség, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és a katasztrófavédelem reagáló egységeinek irányításától. Az építészeti beruházásokon túl jelentős informatikai fejlesztések is történtek, amelyek elsődlegesen a rendőrség hívásfogadó és tevékenységirányítási rendszerét érintették. Az új hívásfogadási és tevékenységirányítási rendszer kialakításával az állampolgárok által kezdeményezett segélyhívásokra történő reagálási idő jelentősen javult, a hívásfogadó operátorok a segélyhívásokat öt-tizenöt másodpercen belül kezelik, ami európai viszonylatban is kiemelkedő.
Rendvédelmi életpálya
A rendvédelmi életpálya részeként új illetményrendszert vezettek be, ennek jegyében 2019. január 1-jéig a hivatásos állomány tagjai ötvenszázalékos bérfejlesztésben részesülnek. A hivatásos állomány tagjai teljesítményértékelésük eredménye alapján 2016-tól évente két alkalommal folyósított teljesítményjuttatásban részesülhetnek. Az új szolgálati törvény átalakította a túlszolgálat megváltásának rendszerét is, aminek köszönhetően az állomány tagjai választhatják meg, hogy a megváltásra pénzben vagy szabadidővel ellentételezve kerüljön sor.
A rendőrség hivatásos állományának utánpótlás-nevelését a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar (NKE RTK) és a rendészeti szakgimnáziumok biztosítják. Az ORFK statisztikái szerint a rendőrség hivatásos állományához 2013-ban 778, 2014-ben 1342, 2015-ben 1174, 2016-ban 1420, 2017-ben pedig 2898 fő csatlakozott. A következő években a rendőrség személyi állományát elsősorban a határrendészeti területen tervezi fejleszteni, ezenkívül a paksi atomerőmű II. bővítési munkálataival összefüggésben a Tolna megyei Rendőr-főkapitányság létszámát is növelni fogják.
Jelentős eszközfejlesztések az ORFK-nál
A migrációs nyomás fokozódása miatt 2015-től az ORFK korábban nem tapasztalt eszközfejlesztést hajtott végre. A hivatkozott létszámfejlesztéshez kötődően a szükséges ruházat, fegyverzet és egyéb rendészettechnikai felszerelések biztosításának érdekében jelentős beszerzéseket hajtottak végre. A szolgálati gépjárművek cseréje keretében 2012-től több mint négyezer szolgálati gépjárművet szereztek be. A 2017 áprilisában indított beszerzési eljárás eredményeként 757 darab, migrációs feladatok végrehajtását támogató szolgálati járművel bővítették a gépjárműparkot, valamint az év során további 1837 darab szolgálati gépjármű amortizációs cseréjére került sor. A gépjárműcsere-program 2018-ban is folytatódni fog, az első negyedévben további 595 szolgálati gépjármű cseréjére kap lehetőséget a rendőrség. Az elmúlt év elején öt darab MD 902 típusú helikoptert állított rendszerbe az ORFK. A komfortosabb egyenruha beszerzése mellett jelentős fejlesztés történt a rendőri állomány új típusú, korszerű 9×19 mm űrméretű szolgálati maroklőfegyverrel történő átfegyverzése érdekében is.
Informatikai fejlesztések
Az ORFK biztosította az elavult, a szolgálat ellátásához már alkalmatlan informatikai eszközök amortizációs cseréjét. Ennek érdekében 2017-ben 14 megyében valósult meg az informatikai alapinfrastruktúra egységesítését biztosító szerverek cseréje. Korszerűsítették az informatikai adatátviteli hálózat egyes komponenseit (határvédelmi eszközök – routerek, belső hálózati switchek), amelyek hozzájárulnak a központi szolgáltatások minél magasabb szintű rendelkezésre állásához. A számítógépes munkaállomások esetében mintegy ezer darab új eszköz üzembeállításáról gondoskodtak.
A 2018. július 1-jével hatályba lépő új büntetőeljárási törvény végrehajtásához szükséges feltételek megteremtéséhez kapcsolódóan a rendőrség 8,9 milliárd forint egyszeri költségvetési támogatásban részesült. E forrásból egyebek mellett több ezer számítógépes munkaállomást cseréltek le, és az elektronikus házi őrizeti rendszer eszközparkjának bővítése érdekében új eszközöket is beszereztek.
Jelentős fejlesztéseket hajtott végre az ORFK a Véda-rendszer kiépítésével is. A 2015. március 26-ától ellenőrzésre és dokumentálásra használt 160 darab, változtatható helyű komplex közlekedési ellenőrzési pont rendeltetésszerű alkalmazása mellett 2016 áprilisa óta folyamatosan vették használatba a 134 ellenőrzési helyen 365 forgalmi sávban haladó közúti járműforgalom ellenőrzésére szolgáló, a nap 24 órájában működő fixen telepített komplex közlekedési ellenőrzési kapukat.
(Cikkünk nyomtatásban 2018 februárjában jelent meg a Biztonságpiac Évkönyvben. A -szerk- megj.)