A cseh hatóságok zároltak többtucatnyi orosz tulajdonú ingatlant, és azt javasolja, hogy az Európai Unió (EU) korlátozza az orosz diplomaták szabad mozgását a schengeni övezetben.
Többtucatnyi orosz tulajdonú ingatlant zároltak a cseh hatóságok, miután az Ukrajna elleni katonai támadás miatt a prágai kormány szerdán a nemzeti szankciós listára helyezte a külföldön lévő orosz vagyont kezelő moszkvai állami céget.
„Minden orosz állami tulajdonú ingatlanra hatósági zár került” – mondta Jan Lipavsky cseh külügyminiszter pénteken Prágában újságíróknak.
A befagyasztott orosz tulajdonú ingatlanok többsége Prágában, Közép-Csehországban és Karlovy Varyban található – tette hozzá a miniszter. Lipavsky egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy az oroszok 42 nagyobb ingatlant birtokolnak Csehországban. Ezeket Moszkva a diplomáciai képviselet épületeinek nyilvánította, de Lipavsky szerint a csehek kiderítették, hogy jelentős részük nem diplomáciai célokra szolgál.
A cseh szankciós listán a szerdai kormánydöntés után már hét orosz személy, illetve cég szerepel. Az intézkedés nem vonatkozik az orosz diplomáciai ingatlanokra, mint például a prágai orosz nagykövetségre vagy a nagykövet rezidenciájára – jegyezte meg a CTK hírügynökség. A cseh sajtó szerint Prága azt szorgalmazza, hogy az orosz vagyont az Európai Unió összes tagállamában fagyasszák be.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön bejelentette, hogy Moszkva mérlegeli a cseh lépésre adandó választ. A cseh hatóságok eljárását a szóvivő „mélyen oroszellenesnek” minősítette.
„Az orosz vagyon befagyasztása Csehországban összhangban van a törvényekkel, és bírósági úton megtámadható” – reagált az orosz nyilatkozatra Lipavsky.
Korlátoznák az orosz diplomaták szabad mozgását
Lipavsky megerősítette, hogy Csehország javasolta az orosz diplomaták szabad mozgásának korlátozását a schengeni övezetben, mert szerinte az oroszok diplomáciai fedéssel hírszerzői tevékenységet folytatnak az Európai Unióban. A tárcavezető nyilatkozatát Daniel Drake külügyi szóvivő ismertette a CTK hírügynökséggel, miután a cseh javaslatról hírt adott a Financial Times című brit lap.
„Megerősíthetem, hogy egy ilyen javaslat létezik. A tárgyalások még folyamatban vannak, ezért részleteket nem tudok mondani. Úgy vélem, európai kollégáim értik, hogy a hírszerzői tevékenység kockázatokat jelent, és az is közismert, hogy számos ilyen tevékenység diplomáciai fedés alatt folyik” – jelentette ki Lipavsky.
Csehország azt követeli, hogy az orosz diplomaták olyan tartózkodási vízumokat kapjanak az európai uniós tagállamoktól, amelyek csak a fogadó országok, s nem pedig az egész schengeni övezet területén biztosítja szabad mozgásukat. A cseh javaslat szerint másfelől csak a biometrikus útleveleket kellene elfogadni az oroszoktól, mert ezeket nehezebb hamisítani, és hamis identitással ellátni – írta a brit lap.
Az orosz diplomaták jelenleg az EU 27 tagállamából 24-nek a területén mozoghatnak szabadon, valamint Svájcban, Norvégiában és Izlandon.