Az elmúlt években nem indult annyi felszámolási eljárás őrző-védő cégek ellen, mint tavaly – közölte a Gazdaság.hu-ra hivatkozva az Index. Összesen 472 társaság ellen kezdeményeztek felszámolást, és alig valamivel kevesebb vállalkozásnál határozták el a végelszámolást. Miközben a piacon működő cégek árbevétele megduplázódott az elmúlt öt évben, eredményük kevesebb, mint felére apadt.
Fekete év volt a 2011-es az őrző-védő cégek életében: tavaly 472 társaság ellen indult felszámolási eljárás, és 414 végelszámolásról döntöttek. Az elmúlt hat évben nem indult soha ennyi vagyonvédelmi cég ellen eljárás. Bár tavaly 718 új vállalkozást jegyeztek be hasonló tevékenységgel, de ez sem ellensúlyozta a rekordszámú megszűnést, jelenleg valamivel több mint 6500 cég tevékenykedik a piacon.
Tavaly csaknem 84 ezer embert foglalkoztattak az őrző-védő társaságok, idén ez a szám 65 ezer alá csökkent. 2010-ben a piacon működő cégek összárbevétele az elmúlt öt évhez viszonyítva rekordot döntött, 475 milliárd forintot tett ki. Eredményeik azonban nem követték a forgalombővülést. Az utolsó fellelhető beszámolók alapján mérleg szerinti eredményük nem éri el a 2006-os év felét sem. A 6600 cég csupán 1,5 milliárd forint profitot tudhatott magáénak, míg 2006-ban 5000 vállalkozás 3,4 milliárdos eredményt produkált. Követelésállományuk viszont rekordméretre bővült: csaknem 70 milliárd forint kinnlevőséget igyekeztek behajtani.
a szerk.
Mint arról a Biztonságpiac.hu az elmúlt hetekben is beszámolt: a magyarországi vagyonvédelmi piacra a „több eszkimó, mint fóka” klasszikus helyzete jellemző. A lapunknak nyilatkozó ágazati vezetők szerint rendkívül nehéz pontosan megmondani, hogy jelenleg hány cég van jelen a magánbiztonsági ágazatban, illetve a valóságban hányan dolgoznak ezen a területen. Az ugyanakkor a cégvezetői véleményekből világosan látszik, hogy túl sok cég és túl sok vagyonőr van Magyarországon. Egyesek a jelenlegi dolgozói létszám mintegy harmadát, mások mintegy felét tartanák ideálisnak, de az elmúlt hetekben olyan véleményt is hallottunk, hogy Magyarországon a mostani több ezerrel szemben mindössze néhány száz vagyonvédelmi vállalkozás tudna egészségesen működni, és garantálni a megfelelő színvonalú szakmai munkát.
Mindazonáltal a magánbiztonságban működő cégek statisztikai összesítését megnehezíti például, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatásaiban csak azokat a cégeket sorolják a magánbiztonsági ágazathoz, amelyek főtevékenységként jelölték meg a vagyonvédelmet, a személyvédelmet, a biztonságtechnikai tevékenységet, vagy éppen a magánnyomozást. Ugyancsak nehezíti a tisztánlátást a piacon működő cégek, illetve a dolgozók számát illetően, hogy például az alkalmazott vagyonőrök létszáma alapján a vagyonvédelmi piac egyik legnagyobb szereplője a HM EI Zrt., amely önmagában ugyan több ezer biztonsági őrt foglalkoztat, mégsem minősül „klasszikus” őrző-védő cégnek, hiszen tevékenységének és árbevételének is csupán egy kis szeletét adja az ilyen jellegű szolgáltatás – amellett, hogy a HM EI vagyonőrei elsősorban a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó objektumok őrzéséért és védelméért felelnek. Ezen kívül az egyes statisztikai adatsorok megbízhatósága azért is kétséges, mert – mint közismert -, az őrző-védő cégek nagy számban mulasztják el bejelenteni dolgozóikat, illetve a megbízásoknak egy részét nem biztonsági szolgálatként, szolgáltatásként vállalják. (Lapunk az elmúlt hét elején megkereste a KSH-t, hogy az érvényes statisztikai jelentések alapján valós képet kapjunk a Magyarországon tevékenykedő magánbiztonsági vállalkozások és dolgozóik számáról, ám mindeddig nem érkeztek meg a kért adatsorok a szerkesztőségbe.)
Forrás: Biztonságpiac.hu/Index/Gazdaság.hu