Az egészséges életmódról számtalan cikk olvasható a neten, mindegyikben leírják, mennyire fontos a rostokban gazdag táplálkozás és megfelelő mennyiségű víz fogyasztása. Ezzel mi is egyetértünk: a felsoroltak hiányában ugyanis nagy eséllyel alakulhat ki aranyér, ami nem jó dolog.
A rostdús táplálkozás jellemzői
Az aranyérbetegség ma már szinte minden 10. embert érint hazánkban. Általános tévhit, hogy csak az 50 éven felülieknél jelenhetnek meg a tünetek, igenis mások is veszélyben vannak, férfiak és nők, fiatalok és idősek egyaránt!
Hogy mi ennek az oka? Nos, elsősorban a rostokban szegény, túlzottan finomított ételek fogyasztása, ami székrekedéshez vezet. Ha régóta fennáll a probléma, keressünk fel proktológust! A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ budapesti rendelőjében minden hétköznap 9-18 óráig fogadják a pácienseket, telefonon és online módon is be lehet jelentkezni. Sürgős esetekben is lehet rájuk számítani.
Az itt dolgozó orvosok is meg tudják erősíteni, mennyire fontos a rostban gazdag étrend, a sok víz fogyasztása. Mert bár a hasmenés is okozhat aranyeret, a legnagyobb gyakorisággal a székrekedés következtében alakul ki ez a betegség.
Mit kell tehát ennünk? Friss gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, hüvelyeseket. Kerüljük a sót, a zsíros, cukros ételeket, a koffeint tartalmazó italokat és az alkoholt!
Mi módon előzhető még meg az aranyér?
Az aranyér kialakulásának számtalan oka lehet. Van, amikor örökletes tényezőkre vezethető vissza a betegség megjelenése, mások a lelki okokkal magyarázzák az aranyér meglétét.
A leggyakoribb esetben életmódbeli tényezőkön kell változtatnunk. Az ülőmunka éppúgy vezethet aranyerességhez, mint a nehéz tárgyak emelése. Tehát sem az irodisták, sem a bútorszállítók nincsenek biztonságban e tekintetben. De a menedzserek, cégvezetők sem! Ugyanis sokszor a stressz, az idegeskedés is kiválthat székrekedést, illetve hasmenést.
Fontos lenne mozognunk. Napi fél óra bőven elég: kocoghatunk, úszhatunk, kerékpározhatunk, de a súlyemelést itt is célszerűbb elkerülni.
Figyeljünk mindig testünk jelzéseire, apróbb óvintézkedésekkel is megelőzhetjük a bajt. Tegyünk párnát a székünkre, használjunk puha WC-papírt, vegyünk rendszeresen ülőfürdőt! Kapcsolódjunk ki, amikor csak tehetjük, pihenjünk, relaxáljunk!
A helytelen székelési szokások megváltoztatása is sokat segíthet: amikor jelentkezik a székelési inger, akkor menjünk ki a toalettre, és végezzük el a dolgunkat, de ne üljünk órákig a WC-n!
Székrekedés elleni további tippek
A székrekedést minél előbb szüntessük meg a fentebb javasolt, rostokban dús táplálkozás bevezetésével! Igyunk naponta 2-2,5 liter vizet. Fogyasszunk leveseket is: ez sok ember étrendjéből kimarad a napi rohanás során!
Ha kell, használjunk székletlágyító gyógyszereket, de csak orvos tudtával, és a legvégső esetben. Ha lehet, ragaszkodjunk a jól bevált, természetes gyógymódokhoz: egy szilvalekváros kenyér ez esetben is csodákat tehet!