Csak szakellenőr által megvizsgált gomba fogyasztható – erre hívja fel figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), az elmúlt napok halálos kimenetelű gombamérgezései miatt.
A hivatal szombati közleménye szerint megbetegedések miatt az utóbbi hetekben 86 mintát küldtek laboratóriumba, ebből 44 mintában mérgező gombát mutattak ki a hatóság szakemberei. A legtöbb, 15 esetben a nagy döggomba, 8 esetben a világító tölcsérgomba volt a megbetegedés hátterében, de a Nébih munkatársai találtak karbolszagú csiperkét, mezei tölcsérgombát, párducgalócát és retekszagú kígyógombát is.
A gyilkos galóca jelenlétét ebben az évben eddig összesen hat mintában regisztrálták – tájékoztatott a hivatal. A közlemény szerint megszaporodtak az olyan gombavizsgálati kérelmek száma, amikor ehető gombafajok fogyasztása után jelentkező megbetegedést kellett tisztázni, mert a rosszul elkészített, vagy idős, beteg embernek és kisgyermeknek adott gombás étel fogyasztása emésztőszervi tünetekkel járt.
A Nébih kitért arra is: hat esetben kértek vizsgálatot amiatt, hogy a szabadban, füves területeken felügyelet nélkül hagyott gyerekek nyers gombát ettek.
Az elmúlt napok híre, hogy gombamérgezéssel kórházba került egy vajszlói család s, az édesanya életét már nem tudták megmenteni. Az Új Dunántúli Napló híre szerint, a háromtagú család múlt vasárnap került be a szigetvári kórházba, mert mérgező is volt az előző nap maguk által szedett erdei gombák között. Mivel a 43 éves anya és a 23 éves lánya állapota súlyosbodott, Budapestre szállították őket, előbbi azonban meghalt, utóbbi továbbra is életveszélyben van. A családapát hamarosan kiengedik a szigetvári kórházból. A Baranya megyei Vajszlón nincs gombaszakértő, a helyi gyűjtők csak a saját ismereteikben bízhatnak. A szigetvári kórház belgyógyász főorvosa szerint az intézmény az elmúlt hetekben 17 felnőttet és egy gyereket kezelt gombamérgezés miatt, két esetben a gyilkos galóca halálosnak bizonyult.