A karácsonyi bevásárlások idején – az év vége miatt – már fáradtabbak, figyelmetlenebbek vagyunk, a nagyobb bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön pedig fokozottabban ki vagyunk téve a zsebtolvajok tevékenységének – olvasható az ORFK bűnmegelőzési tanácsokat tartalmazó év végi összeállításában. Az ünnepi időszakban megszaporodik a járműveket érintő jogsértések száma is.
Védekezés a zseblopások ellen
A zseblopásokat jellemzően az utcán, tömegközlekedési eszközökön, piacokon vagy bevásárlóközpontokban követik el, ezért értékeinket – pénzt, bankkártyát stb – már akkor biztonságos, nem észre vehető, vagy könnyen hozzáférhető helyre kell tenni, amikor elindulunk otthonról. Lehetőség szerint a kabát belső zsebében tároljuk a pénztárcát, iratokat, mobiltelefont. A bankkártyál PIN-kódját sose tartsuk a kártya mellett!
Fontos, hogy mindig ügyeljünk értékeinkre! A pénz- és irattárcákat, ne a táskák, kosarak tetején, vagy a nadrág hátsó zsebeiben tartsuk, megfelelő védelmet csak a belső zsebek kínálhatnak. Az iratokat a lakáskulcsoktól és gépkocsi kulcsaitól elkülönítve tároljuk! Télen a vastagabb felsőruházat miatt kevésbé lehet érezni, ha valaki belenyúl a zsebünkbe.
Ha mégis megtörtént a lopás, ne szálljunk szembe a tolvajjal, mert általában többen, így erőfölényben is vannak! Hívjunk segítséget, értesítsük a rendőrséget!
Ha a lopás során az iratok mellett a lakáskulcsot is elvitték, sürgősen cseréltessük le a zárat, ha pedig a bankkártya tűnt el, azt azonnal tiltsuk le!
Tömegközlekedési eszközök
Zsúfolt helyeken tartsuk bezárva a táskákat, lehetőség szerint használjuk a cipzáron kívül csattal is zárható táskát, amely nehezíti a hozzáférést. A kezünkkel, karunkkal öleljük át a táskát, ne tegyük könnyedén a hátunkra, oldalunkra! Lehetőség szerint az utazás, vagy várakozás során kerüljük a tülekedést!
Ne hívjuk fel a figyelmet értékeinkre azzal, hogy tömegközlekedési eszközön például a tárcából pénzt veszünk ki, vagy épp a nagy értékű mobiltelefonokat látványosan használjuk, mert ezzel pontosan megmutatjuk annak helyét a folyamatosan fürkésző, figyelő bűnözőknek!
Ha egy buszon, villamoson, bevásárlásnál szokatlan, oda nem illő esemény történik – például néhány ember heves szóváltásba bocsátkozik, vagy valaki elájul – az esetlegesen szükséges segítség mellett tanácsos az értékekre még inkább odafigyelni! Nagyon sok tolvaj használja ki az emberek figyelmetlenségét, jó szándékát, segítőkészségét, illetve az ilyen jellegű eseményekből adódó zűr-zavart.
Ha felmerül a gyanú, hogy a villamoson, buszon, vagy vásárlóhelyen zsebtolvajok tevékenykednek, jelezzük a jármű vezetőjének, illetőleg az ott lévő biztonsági szolgálat tagjainak és kérdezzük meg, hogy nem utazik-e rendőr a járművön. Amennyiben szükséges hívjuk a rendőrséget!
Az utazások alkalmával fokozott figyelemre van szükség , ugyanis a pályaudvarokon és a vonatokon jellemzők a csomaglopások! A bőröndöket ne bízzuk ismeretlenekre, használjuk inkább a csomagmegőrzőket! Le- és felszálláskor ügyeljünk a táskákra, ne bízzuk azokat idegen emberekre! Lopás esetén értesítsük a vonatvezetőt (jegykezelőt) és a rendőrséget!
Bevásárlóközpontok
Vásárlás közben a pénztárcát és a kézi táskát ne tegyük a bevásárlókosarakba és figyeljünk oda a mobiltelefonokra is, azt soha ne hordjuk külső, látható helyen!
Az ékszerek, értékes telefonok, apró műszaki cikkek nem csak az ajándékok listáján, gyakran az ajándékozónál is előfordulnak. Kevesen figyelnek rá, pedig a nyakban viselt értékek (Mp3, Mp4 lejátszók, telefonok) szinte felkínálják magukat a tolvajoknak! Ezeket diszkréten, a ruha alatt célszerű viselni.
Az ajándék kiválasztásakor, felpróbálásakor is ügyeljünk értékeinkre, a már megvásárolt ajándékokat soha ne hagyjuk felügyelet nélkül!
A parkolás után és két vásárlás között is ellenőrizzük, hogy nem maradt-e a gépkocsi utasterében, látható helyen értékes vagyontárgy, műszaki cikk, korábban megvásárolt ajándék! A parkolóban, mielőtt magára hagynánk a gépkocsit, ne pakoljunk a csomagtartóba, mivel ezt a tolvajok kifigyelhetik. Érdemes már elindulás előtt a csomagtartóba rakni azokat a dolgokat, amire a következő megállónknál már nem lesz szükség.
A gépkocsiban látható helyen hagyott ruházat, akkor is felhívja az elkövető figyelmét, ha abban nincs érték, mivel ezt nem tudhatja a tettes és az ablak betöréshez és a lopáshoz elegendő lehet pár másodperc.
Gépjárműfeltörések megelőzése
A jármű ajtaját, az ablakokat, és a napfénytetőt kiszálláskor zárjuk le! A slusszkulcsot mindig tartsuk magunknál, biztonságos helyen.
Lehetőség szerint a kijelölt parkolót használjuk, a célba vett üzlet bejáratához közel. Az esti órákban pedig ott parkoljunk, ahol világítás van, a parkolóhely belátható és forgalmas.
Az ünnepi bevásárlási szezonban különöse ajánlott minősített mechanikai és elektronikus vagyonvédelmi biztonsági rendszereket, eszközöket használni a gépkocsiban, amelyek beszerelését érdemes szakműhelyben elvégeztetni. Amennyiben észlelte, hogy feltörték kocsiját, ne nyúljon semmihez, a gépkocsi és annak környezetét a rendőrség vizsgálni fogja.
Abban az esetben, ha bűncselekmény áldozatává vált, haladéktalanul értesítse a rendőrséget a mobiltelefonról is ingyenesen hívható 107, vagy 112-es segélyhívó-számokon, vagy a helyi rendőrség közvetlen telefonszámán.