A szisztematikusan elkövetett erőszak áldozatai között voltak nők, lányok és férfiak is a támadás minden helyszínén. A legtöbb esetben az áldozatot megölték – fogalmaz a szemtanúk beszámolói és az összegyűjtött bizonyítékok alapján a jelentés. Izraelben kiadták az első hivatalos jelentést az Hamász iszlamista terrorszervezet október 7-én elkövetett szexuális bűncselekményeiről.
A jelentést a szexuális bántalmazás áldozatait segítő központok szövetsége adta ki. Az összefoglaló szerint az októberi terrortámadáskor „számos szexuális bűncselekményt csoportosan hajtottak végre házastársak, családtagok vagy barátok szeme előtt, hogy még nagyobb fájdalmat okozzanak, tehetetlenségérzetet és rémületet keltsenek” – idézi a jelentést a The Jerusalem Post.
Az októberi terrortámadásban mintegy 250 embert hurcoltak el a terroristák a Gázai övezetbe, akik közül több mint százan hazatérhettek a november végi tűzszüneti egyezség értelmében. Jelenleg 134 izraeli lehet még fogságban, köztük nők és gyerekek is, de többen közülük már egészen biztosan nincsenek életben.
Az Egyesült Államok kedden ismét megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának az Izrael és a Hamász közötti háborúról szóló határozattervezetét, megakadályozva az azonnali humanitárius tűzszünetre vonatkozó követelést. Kína élesen bírálta ezt a lépést. Az USA helyette azt szorgalmazza, hogy a 15 tagú testület a Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátásához kapcsolódó ideiglenes tűzszünetre szólítson fel.
A határozattervezet amellett, hogy azonnali tűzszünetről szólt, elutasította a palesztinok erőszakos kitelepítését, valamint elítélte a „terrorizmus minden formáját”. A Fehér Ház szerint egy nagyobb szárazföldi offenzíva Rafahban a civileknek még több kárt okozna, és további kitelepítésükhöz vezetne, beleértve a szomszédos országokba való esetleges kitelepítést is, mindenekelőtt Egyiptomba.
John Kirby, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szóvivője hangsúlyozta, hogy az USA úgy szeretné lezárni az Izrael és Hamász közötti konfliktust, hogy a Hamász ne maradhasson vezető pozícióban, illetve hogy nyomás alatt tartsa a palesztin terrorszervezetet a túszok elengedése érdekében.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette: „elkötelezett a háború folytatása mellett, amíg el nem érik minden céljukat”, és ezen semmilyen nyomás nem változtathat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tizenhárom tagja az Algéria által kidolgozott szöveg mellett szavazott, Nagy-Britannia tartózkodott. Az ügyben ez volt a harmadik amerikai vétó 2023. október 7-e óta.