A Kalibr típusú orosz taktikai rakéták gazdáik számára is meglepő sikerű szíriai bevetése után a teljes orosz haderő óriási lendülettel áll át ennek a típusnak a használatára.
A Kalibr tulajdonképpen egy kiterjedt család, közös őse az S-10-es Granat rendszer KS-122-es stratégiai cirkáló rakétája, amely már 1984 óta van szolgálatban az orosz haditengerészetnél. Az eredetileg az 533 mm-es torpedóvető-csövekből indította azokat, 220-450 kg-os hagyományos robbanófejjel. Hamarosan kiderült, hogy tökéletesen használható szárazföldi célpontok ellen is, és nem vonatkoznak rá a nemzetközi korlátozó szerződések – bár az amerikaiak ezt vitatják. Elsősorban ezzel indokolja Moszkva a típus viharos terjedését.
Elsőként a dagesztáni könnyű fregattokat fegyverezték fel velük, majd a Bujan-M kis rakétanaszádok következtek. Ezek bár csupán 949 tonna vízkiszorításúak voltak, ennek ellenére egyenként nyolc darab Kalibrt hordozhattak függőleges UKSK indítóállásokban, amelyek Oniksz szuperszonikus hajó elleni rakéták indítására is alkalmasak.
A tengeralattjárók közül a Jaszen osztályú Szeverodvinyszk kapott Kalibrt, amiből 32 darabot hordozhat, ennek az osztálynak hat további példánya kap ebből a fegyverzetből. A modernizált Project 949 AM már 72 Kalibr-PL és Oniksz rakétát vihet. A Szputnyik jelentése szerint még az idén 3 új, Kalibr rakétákkal felszerelt hajóval erősítik meg a Fekete-tengeri flottát – ezek 3850 tonnás fregattok, az első közülük már márciusban szolgálatba állt.
Az új rakétacsaládot hihetetlen sokoldalúsága teszi alkalmassá többcélú felhasználására, a legváltozatosabb hatótávolságra.
Barabás T. János
Az író meg tudná mondani, hogy mi a különbség a felszíni és a szárazföldi célpontok között? Szerintem semmi!
Igaza van, javítottuk. Köszönjük.