Az amerikai hadsereg 449,9 millió dolláros szerződést kötött a BAE Systems Land and Armaments céggel és 439,7 millió dollárost a General Dynamics Land Systems, Inc. vállalattal az új szárazföldi harcjármű (Ground Combat Vehicle – GCV) technológiai kifejlesztésének programjára. A két cégnek egymásal versengve kell az új gyalogsági harcjármű tervével 24 hónapon belül előállnia.
A hadsereg lelkesen üdvözli a GCV program hivatalos elindítását, amelynek célja, hogy a szükséges védelmet és mobilitást megadja a katonáknak. A következő generációs lövészpáncélosnak rugalmasnak és megfizethetőnek kell lennie. A tervek szerint hét év alatt kell megtervezni, kifejleszteni, megépíteni és kipróbálni az új harcjárművet. Ez alatt a szerződő cégeknek szorosan együtt kell működniük a hadsereg szakértőivel.
Martin E. Dempsey tábornok, a szárazföldi erők vezérkari főnöke szerint a szerződések aláírása mérföldkő a hadsereg korszerűsítési programjában. A CGV lesz ugyanis az első lövészpáncélos, amit eleve a rögtönzött aknákkal teli környezetben való túlélésre terveznek, s amely megfelelő páncélvédettséget és terepjáró képességet ad egy kilenc tagú szakasznak – áll az Egyesült Államok védelmi minisztériumának közleményében.
A többek között a Bradley lövészpáncélost is leváltó új harceszköz személyzete három fős, C-17-es repülőgéppel kell szállíthatónak lennie, és terepen el kell érje a 48 kilométer/órás sebességet. Bár nem kötötték ki, de javasolják, hogy a tervezők lánctalpas megoldásban gondolkodjanak a páncélzat súlya miatt. Moduláris megoldásra lesz szükség a többcélú felhasználás érdekében. Így például az elképzelt alap fegyverzet – gépágyú, koaxiális géppuska és tankelhárító rakétarendszer – helyett képesnek kell lennie nem halálos fegyvereket alkalmazni civil környezetben.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János