Mostanában sok szó esik az államok közötti kiber-hadviselésről. A Symantec cég víruslaborjának munkatársai egyik blog-bejegyzésükben arra hívják fel a figyelmet, hogy az érintett országok gyakran magánosítják az online hírszerző és támadó tevékenységet – többek között brit és olasz cégektől vásárolnak ilyen célra kártékony kódot.
Az Intego netbiztonsági cég nemrég egy olyan Apple Mac OS X alapú adattolvaj fertőzésről számolt be, amely képes a Skype netes telefonálás, az Adium és a Microsoft Messenger azonnali üzenetküldő programok, illetve a Firefox és Safari webböngészőkkel végzett netezés lehallgatására. Az Activity Monitor feladat-kezelő program feltörésével rejtőzködő trójai kód egy központi vezérlő (C&C) szerverre tölti fel a lopott adatokat.
A kutatóktól Crisis nevet kapott kártevő tehát meglehetősen fejlett képességekkel rendelkezik és a nyomok szerint minden bizonnyal az olasz DaVinci Hacking Team cég Remote Control System elnevezésű, hatósági célú rejtett adatgyűjtő rendszeréhez tartozik. Ezt a kereskedelmi terméket 2003. óta fejleszti és terjeszti a milánói David Vincenzetti és korábban hackerkedő ismerőseiből összeállított kis csapata.
Az évi 200 ezer euróért bérelhető szoftvercsomagot az üzletember állítása szerint teljesen legálisan, jogászok által kidolgozott licenc-feltételek mellett forgalmazzák és a DaVinci kémprogram képességeinek felhasználása a kiemelt anti-terrorista, kémelhárító műveletekre korlátozódik. Szűk körbe tartozó ügyfeleik – a világ 20 országában összesen alig 30 szervezet – olyan államok rendfenntartó és nemzetbiztonsági alakulatai közül kerülnek ki, amelyek nem állnak ENSZ vagy EU embargó alatt — írja a virushiradó.hu.