A modern építőiparban elengedhetetlen, hogy legyen egy olyan kiegészítő, eszköz, amivel a vízszigetelés és a feszültségmentesítés hatékonyan megoldható. Ehhez általában különleges lemezeket használnak, ami kültéri és beltéri munkákhoz is egyaránt tökéletes választás, függetlenül attól, hogy fürdőszoba szigeteléséről vagy egy fedetlen terasz kialakításáról beszélünk.
Különleges, speciális megoldásokból nincs hiány
Ehhez elég megnézni a Borsodfesték Kft vízszigetelés kínálatát és garantáltan találni fogunk olyan megoldást, amivel könnyedén elérhető a hatékony szigetelés és feszültségmentesítés. Az elmúlt időszakban a burkolólapok méretbeli növekedése egy jelentős trend lett az építőiparban, amit elsősorban a gyártástechnika fejlesztése tett elérhetővé.
Ezzel a fejlődéssel más kiegészítőknek is tartania kell a tempót, így a gyártókat arra sarkallta ez a tendencia, hogy olyan rugalmasabb csemperagasztókat fejlesszenek ki, amelyek tökéletesen megfelelnek a növekvő méretű lapok stabil rögzítésére is.
Ennek következtében jelentek meg az S1-es (kisméretű alakváltozást tűrő) és S2-es (nagyobb alakváltozást tűrő) típusú csemperagasztók. Az alakváltozási képesség itt kulcsfontosságú, mert ezzel érhető el, hogy nagyobb méretű burkolólapokhoz is megfelelőek legyenek, mivel a burkolat és alapfelület közötti mozgásokat is képesek kezelni, ezzel is csökkentik a feszültséget, amit például a napfény okozta hőtágulás vagy az alapfelület mozgásai váltanak ki.
A burkolás terén a nagyobb rugalmasság iránti elvárás egyre nagyobb méreteket ölt, ahogy gyakoriak lettek a méteres greslapok, és a hatalmasnak mondható, akár 3×1,5 méteres vékony porcelánlapok is.
Megjelennek a feszültségleépítő rétegek
Ezek olyan önálló rendszerek, amelyek képesek felfogni a keletkező feszültségeket. Ilyen megoldásokat kínál például a Mapei, amelyek közül a Mapeguard UM 35 lemez emelkedik ki, hisz ez a legújabb és leguniverzálisabb. Érdes felületű, méhsejtes szerkezetű HDPE rétegből és egy prolipropilén hátoldalból áll. Tökéletesen alkalmas arra, hogy dilatációs hézagok feletti átburkolásra használjuk, ráadásul még arra sincs szükség, hogy a lapokat átvágjuk.
Fontos, hogy a nagyméretű lapok esetében a dilatációs hézagok megjelenítése egyre kevésbé esztétikus. Már senki nem vásárol óriás lapokat azért, hogy apró darabokra vágja a rések mentén. Az említett megoldás kiválóan alkalmas arra, hogy repedezett aljzatokat kezeljünk, és leépítsük a feszültséget.
Dilatációs kihívások a burkolatban
A burkolat síkjáig kell vezetni az esztrichben kialakított, nem szerkezeti dilatációt. Ha ezt elmulasztjuk, akkor a felület idővel repedéseket fog mutatni, mivel maga veszi át a dilatációs mozgásokat. A megfelelő lemez beépítése ezt az egész problémát meg fogja oldani. A dilatációk is rejtve maradnak a szem elől.