Az Egyesült Államok 30 millió euró értékben adományozott felszerelést Szlovéniának kibervédelemre, a román védelmi minisztérium nagy összegű tendert írt ki légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére, míg Magyarország lőszergyártásról írt alá szándéknyilatkozatot az olasz Berettával.
Szlovénia harminc millió euró értékű kibervédelmi felszerelést kapott az amerikai kormány támogatásaként a kommunikációs és információs rendszerek biztonságának javítására, valamint a szlovén fegyveres erők és a védelmi minisztérium tagjainak kibervédelmi képzésére – közölte a szlovén védelmi minisztérium.
A teljes berendezés karbantartása és szakmai támogatása a következő három évre biztosított. Az adományozott berendezések integrálása mellett pedig a rendszer üzemeltetőinek alapképzése is megtörtént – tette hozzá a tárca.
A védelmi minisztérium kommunikációs és információs rendszereinek biztonsági műveleti központja, valamint a kiberképzési központ számára adományozott hardver és szoftver ünnepélyes átadásán Marjan Sarec védelmi miniszter elmondta: az információs rendszerek biztonságának javítása mellett a kiberképzési központ új képességei is nagyon fontosak.
„Szlovénia és az Egyesült Államok közös projektje különösen fontos egy olyan időszakban, amikor sajnos mindennapos a velünk nem szimpatizáló szereplők kibertevékenysége” – fogalmazott Sarec.
Jamie Harpootlian, az Egyesült Államok ljubljanai nagykövete kiemelte: az új, korszerű kiberképzési központ és a biztonsági műveleti központ kulcsfontosságú kibervédelemet biztosít, és erősíti Szlovénia növekvő regionális és globális vezetői szerepét a kiberbiztonság terén.
A kiberképzési központ egyelőre a hadsereg és a minisztérium tagjai számára lesz elérhető, valamint nemzetközi gyakorlatokra. Az első nemzetközi gyakorlatra jövő júliusban kerül sor.
A minisztérium közlése szerint a központ a jövőben a köztisztviselők, az oktatási intézmények munkatársai és tehetséges diákok képzését is szolgálja majd.
Sikeresen indult egy magyar cég a kanadai védelmi minisztérium pályázatán
Az összecsukható konténereket fejlesztő és gyártó, magyar tulajdonban lévő Continest Technologies Zrt. kanadai leányvállalata, valamint a vízkezeléssel foglalkozó kanadai Innocorps által vezetett Circular City konzorcium nyerte el a Kanadai Védelmi Minisztérium(DND) Védelmi és Biztonsági Innovációs Programja (IDEaS) által kiírt Pop-Up City verseny kétmillió dolláros fődíját – közölte a Continest.
A pályázatot olyan megoldások fejlesztésére írták ki, amelyek integrált energia-, víz- és hulladékgazdálkodási rendszereket biztosítanak a kanadai hadsereg országon belüli vagy akár nemzetközi terepen kialakítandó ideiglenes táborai számára.
A gyorsan telepíthető infrastrukturális rendszerek fejlesztésére, gyártására és üzemeltetésére életre hívott Circular City konzorcium célja az volt, hogy „fenntartható és innovatív módon integrálja a villamosenergia-, a víz- és a hulladékgazdálkodási megoldásokat, ezáltal növelve a felhasználók biztonságát és komfortérzetét, mindeközben jelentősen csökken az ideiglenes táborok telepítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges költségek, az üzemanyag- és energiafogyasztás”.
A projekt egy olyan zárt, biztonságos és önfenntartó rendszert jelent, amelyhez az összecsukható, gyorsan telepíthető konténerek magyarországi gyártója és fejlesztője, a Continest Technologies innovatív infrastrukturális megoldásaival járult hozzá. A Continest innováció lényege az összecsukhatóság, így egy normál merevvázas konténer helyén öt összecsukott konténer szállítható, ezáltal a mobil infrastruktúra kiépítésével járó logisztikai költségek és környezeti terhek 80 százalékkal csökkenthetők.
A Continest innovatív konténer megoldásait számos iparágban használják. A védelmi és hadiipari megoldások mellett a katasztrófavédelem, a humanitárius missziók, a mobil infrastruktúrát igénylő egészségügyi és rendezvényipari felhasználók körében fordulnak elő leggyakrabban az összecsukható Continest termékek.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a szentendrei székhelyű, tavaly mintegy hatvan főt foglalkoztató Continest Technologies Zrt. nettó árbevétele tavaly 3,65 milliárd forint, egy évvel korábban pedig mintegy 1,84 milliárd forint volt. Az eddig belföldre termelő társaság 2022-ben 169 millió nyereséggel zárt, míg 2021-ben 33 millió forint volt az adózott eredménye.
A román védelmi minisztérium nagy összegű tendert írt ki légvédelmi rakétarendszerek beszerzésére
A román védelmi minisztérium (MAPN) csaknem kétmilliárd eurós tendert írt ki egy rövid és egy nagyon rövid hatótávolságú (SHORAD/VSHORAD) légvédelmi rakétarendszer beszerzésére – közölte pénteken az Economedia.ro gazdasági lap a SICAP közbeszerzési portálon megjelent felhívást ismertetve.
A 9,48 milliárd lejes (719 milliárd forint) értékű fegyvervásárlást a MAPN-hez tartozó hadiipari vállalat, a Romtehnica bonyolítja le. A szerződést hét évre kötik: a nyertes pályázónak öt éven belül kell leszállítania a – közúton, vasúton, illetve vízi és légi járművekkel is szállítható – rakétarendszereket, gondoskodnia kell a használatukhoz szükséges kiképzésről, és további legalább kétéves jótállást kell biztosítania.
Daniel Petrescu vezérkari főnök korábban úgy nyilatkozott: a SHORAD/VSHORAD, valamint az ember által hordozható MANPAD légelhárító rakétarendszerek azt a hét, nagy hatótávolságú Patriot rakétaelhárító rendszert hivatottak kiegészíteni, amelyek közül az elsőt 2020-ban állította hadrendbe a román hadsereg — írja az Economedia.
Románia NATO-tagként kötelezettséget vállalt arra, hogy a GDP legalább két százalékának megfelelő összeget fordít évente védelmi kiadásokra, de az ukrajnai háború hatására idén a katonai költségvetést a GDP 2,5 százalékára – mintegy nyolc milliárd euróra – növelte, az összeg negyven százalékát pedig haderőfejlesztésre kell fordítania.
A kétkamarás román parlament egyesített védelmi bizottsága júniusban hagyta jóvá a MAPN öt fegyverbeszerzési programját, amelyek költségvetése együttesen megközelítőleg tízmilliárd eurót tesz ki. A legnagyobb értékű – 4,2 milliárd eurós – beszerzés a SHORAD/VSHORAD légvédelmi rakétarendszerekre vonatkozott: a jóváhagyott dokumentum szerint a védelmi minisztérium 16 üteget a légierő, 9 üteget pedig a szárazföldi csapatok felszerelésére szán, a két szakaszban megvalósítandó fegyverbeszerzés első szakasza 2030-ig tartana.
Lőszergyártásról írt alá szándéknyilatkozatot az N7 védelmi ipari holding és a Beretta
Magyarországi lőszergyártásról írt alá szándéknyilatkozatot az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., valamint az olasz Beretta vállalatcsoport képviseletében a tulajdonos, Pietro Gussalli Beretta, a honvédelmi miniszter ellenjegyzésével Budapesten – közölte a Honvédelmi Minisztérium.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf minisztert idézve azt írták: az N7 védelmi ipari holding és a nagy hagyományokkal rendelkező olasz Beretta vállalatcsoport közti szándéknyilatkozat aláírásával két új – a Magyar Honvédség számára nagyon fontos – lőszerfajtát is Magyarországon gyártanak majd.
A miniszter közlése szerint „a 7,62 milliméteres és a 12,7 milliméteres lőszer többek között a Lynx és Gidrán harcjárműveink fegyverzetéhez szükséges”. „Mindkét eszközünk gyártása Magyarországra került, nemsokára pedig már a muníció is itthon készül” — jelentette ki a miniszter.
A miniszter hangsúlyozta: „a jelenlegi biztonsági helyzetben mindkét lőszertípusra kiemelten nagy igény mutatkozik, a hazai gyártással azonban növelni tudjuk az ellátásbiztonságot. Ezzel egyidőben pedig hosszútávon exportgyártásra is berendezkedhetünk, így növelve és erősítve a magyar gazdaságot”.
Szalay-Bobrovniczky szerint a magyar védelmi ipar felépítésének és megerősítésének folytatása stratégiai jelentőségű; a szektor újabb kiugrási lehetőséget ad a magyar gazdaság számára. A védelmi ipar is vonzó beruházási terep lehet a külföldi befektetők számára Magyarország földrajzi elhelyezkedése, a munkaerő képzettsége, minősége, a magyar adórendszer sikeressége, az ország politikai stabilitása miatt. A miniszter kiemelte, hogy a védelemi iparra úgy kell tekinteni, mint a megújuló új magyar haderő eszközigényének kielégítését szolgáló szektorra, a magyar nemzetgazdaság motorjának egyik hengerére.
Észak-Korea nagy mennyiségű fegyvert szállított Oroszországnak
Amerikai információk szerint Észak-Korea nagy mennyiségű katonai felszerelést szállított Oroszországnak az elmúlt hetekben – közölte a Fehér Ház. A bejelentés szerint összesen több mint ezer konténert szállítottak tengeri és szárazföldi úton Észak-Koreából Oroszországba szeptember 7-e és október 1-e között. Az információk szerint a szállítmányok Raszon észak-koreai kikötőből indultak hajón Dunaj távol-keleti orosz kikötőbe, ahonnét vasúton vitték tovább őket az ukrán határtól 290 kilométerre fekvő Tyihoreckbe. A Fehér Ház felvételeket is megjelentetett, amelyek értékelése szerint azt mutatják, ahogy orosz zászló alatt közlekedő hajóra rakodják át a konténereket, amelyek amerikai értékelés szerint Oroszország ukrajnai háborúját segítik. Az Egyesült Államok korábban már közzétett információkat arról, hogy Észak-Korea kisebb rakétaszállítmányokat küldött Oroszországba, de most első alkalommal hozott nyilvánosságra jelentős fegyvermozgásról szóló információt.