A brit Royal Air Force Tornadókat használ bombázó szerepkörben, és már épülnek a felváltásukra készülő új Typhoonok, de a BAE Systems reméli, hogy a jövőben ezek helyére egy pilóta nélküli, autonóm cselekvésre képes lopakodó kerülhet, ami nemcsak a bombázókat, de a jelenlegi drónokat is kiválthatja.
Bár kategóriáját tekintve UCAS (Unmanned Combat Air Vehicle – pilóta nélküli légi harcjármű), maximálisan alkalmas felderítő tevékenységre is.
A hangsebességénél gyorsabb Taranis (a mennydörgés kelta istene) ha felfedezik és megtámadják, képes irányítója beavatkozása nélkül önálló elkerülő műveleteket végrehajtani. Ugyancsak magától azonosítja a célpontokat, és csak a támadási parancsra vár kezelőjétől. Prototípusa mintegy 200 millió dollárba kerül, de a RAF szerint megéri.
A The Telegraph-nak Nigel Whitehead, a BAE Systems programigazgatója úgy nyilatkozott, hogy ez a gép megváltoztathatja a módot, ahogy a haderő a repülőgépeket használja. Mérete azonban némileg megkérdőjelezi, mennyire képes leváltani a bombázókat a maga alig 13 méteres hosszával és szárnyainak 10 méteres fesztávolságával. A prototípust egy Rolls-Royce Adour motor hajtja, és a megadott „globális hatótávolság” nyilván azt jelenti, hogy rendelkezik a légi utántöltés képességével, mint az amerikai haditengerészet hasonló X-47B drónja. Különösen fontos ez az interkontinentális képessége, amihez hozzá tartozik, hogy irányítása műholdakon keresztül a világon bárhol biztosítható. A motor tolóereje azonban a Typhoonokénak csak a negyede, és lopakodó képességének megőrzése érdekében csak a törzsében vihet fegyvereket, ellentétben a hagyományos építésű vadászbombázókkal, így a Taranis harci szerepben nem fogja egyhamar leváltani azokat.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János