Emberiesség elleni bűncselekménynek nevezte Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját, és háborús bűnöknek minősítette az orosz hadsereg polgári lakosságot érintő támadásait Nicolae Ciuca román miniszterelnök.
A román kormányfő elmondta, hogy Oroszország az Ukrajna ellen indított, „törvénytelen, semmivel nem indokolható és ki nem provokált háborújával zárójelbe tette a nemzetközi jogot”, lábbal tiporva a nemzetközi szabályokat.
„Elfogadhatatlan ez az agresszió, amely mérhetetlen szenvedést okozott, menekülthullámot indítva el Ukrajnából, miután az oroszok lakóházakat, kórházakat, óvodákat és iskolákat bombáztak le, akárcsak Csecsenföldön és Szíriában” – mondta a román kormányfő hozzátéve, hogy „ma ugyanezeket a rettenetes dolgokat látjuk az ukrajnai városokban”.
„Ezek valóságos emberiesség elleni bűncselekmények és háborús bűnök, ezek jellemzik Oroszországnak ezt a demokrácia, a Nyugat és a világ ellen irányuló akcióját” – mondta a kormányfő. Ciuca párhuzamot vont a 2015-ös migrációs hullám és a mostani között méltatva, hogy most Európa egységes fellépésről tett bizonyságot.
„A 2015-ös válsággal ellentétben, amikor egymillió közel-keleti menekült szinte kettészakította Európát, most ezzel ellenkezőleg cselekedett Európa, és egységes, szolidáris és legyőzhetetlen magatartást tanúsított” – mondta Ciuca.
Közölte, hogy Románia területére félmillió ukrán állampolgár érkezett, akikhez hozzáadódik több tízezer, szintén Ukrajnából menekülő, nem ukrán állampolgár. A kormányfő szerint Románia kiválóan teljesítette eddig a humanitárius feladatokat, és ezt az egész világ elismerte. Közölte, hogy három-négymillió eurót fordítottak a segélyezés megszervezésére, és regionális humanitárius segélyközpontot hoztak létre a Románia keleti részén levő Suceaván.
Bogdan Aurescu román külügyminiszter egy csütörtök esti televíziós műsorban úgy fogalmazott: „komoly jelek” utalnak arra, hogy háborús bűncselekmények történtek az Ukrajna elleni orosz katonai támadás során. Rámutatott: a nemzetközi jog oktatójaként bízik a nemzetközi igazságszolgáltatásban, ezért Románia március elején további 38 állammal együtt felkérte az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságának ügyészét, vizsgálja ki, történtek-e háborús és emberiesség elleni bűncselekmények az ukrajnai háborúban. Aurescu azt is elmondta, hogy a Romániába érkező félmillió ukrán állampolgárból mintegy nyolcvanezren maradtak az országban.
Ferenc pápa szentségtörőnek nevezte a konfliktust
Embertelen kegyetlenségnek és az emberi élet szentsége elleni támadásnak nevezte a civil lakosság ukrajnai szenvedését Ferenc pápa beszédében, amelyet a Szent Péter téren mondott el vasárnap. A pápa a nemzetközi közösség összes szereplőjének cselekvését kérte a „visszataszító” háború leállítása érdekében. Megjegyezte, „rakéták és bombák hullanak civilekre: idősekre, gyerekekre, várandós nőkre”. Megemlékezett a menekülésre kényszerülő több millió ukránról, valamint azokról, akiknek „lehetőségük sincsen a menekülésre (..) és a bombák alatt maradnak meghalni segítség és védelem nélkül még az óvóhelyeken is”. Ferenc pápa embertelen és szentségtörő kegyetlenségről beszélt, amely az emberi élet szentségét sérti meg.