A terrorizmus elleni harcban fontos a tudományos és a gyakorlati életben tevékenykedők közötti tapasztalatcsere, mert így lehet időben felismerni a terrorcselekmények előkészületeit és megelőzni a támadásokat – mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Terrorizmus és demokrácia a XXI. században című kétnapos nemzetközi konferencia megnyitóján.
A terrorcselekmények megelőzéséhez folyamatosan fejleszteni kell az ezzel kapcsolatos képességeket, mert a terroristák módszerei is állandóan fejlődnek – fogalmazott Pintér Sándor csütörtökön, a Terrorizmus és demokrácia a XXI. században című kétnapos nemzetközi konferencia megnyitóján Budapesten.
A Belügyi Tudományos Tanács és a Terrorelhárítási Központ (TEK) által szervezett eseményen a belügyminiszter felidézte: a 2001. szeptember 11-i terrortámadások nemcsak az Egyesült Államokat, hanem az egész világot megrázták. A júliusi norvégiai támadások pedig azt bizonyítják, hogy a terrorizmus még mindig komoly kihívást jelent – tette hozzá. A terrorizmus elleni harcban fontos a tudományos és a gyakorlati életben tevékenykedők közötti tapasztalatcsere, mert így lehet időben felismerni a terrorcselekmények előkészületeit és megelőzni a támadásokat. Kitért arra, hogy az országoknak össze kell fogniuk az elvek kidolgozásában és a gyakorlatok összehangolásában.
Pintér hangsúlyozta, a terrorizmus céljai, ideológiái gyorsan változnak, és „nekünk még gyorsabban kell reagálnunk”. A terrorizmus az erőszakra, mások megfélemlítésére alapoz, mi a közösségünk erejére alapozunk.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet kiemelte, hogy az erőszak és gyűlölet ideológiája ellen kell harcolni a demokratikus értékek nevében, mert a demokrácia – amint azt az arab tavasz eseményei is bizonyították – a nép akaratának kifejezése, és nagyobb erő, mint a terrorizmus.
„A terrorizmus továbbra is komoly veszélyt jelent a demokráciára és a világra, a cél a demokrácia erősítése és a biztonság védelme az emberi jogok tiszteletben tartása mellett” – Pintér Sándor.
Hajdu János, a TEK főigazgatója hangsúlyozta, hogy a terrorizmus elleni harcban nemzetközi összefogásra van szükség, mert a terrorizmus nem ismeri az államhatárokat. Magyarországon nem érzékelhető erősen a terrorfenyegetettség a mindennapokban, de az ország geopolitikai okokból aktívan részt vesz a terrorizmus elleni küzdelemben. Hajdu úgy vélte, a terroristák elleni fellépés akkor hatékony, ha gyors és rugalmas, és ennek a kitételnek megfelel a TEK, amelynek hatékonyságát biztosítja, hogy abban a titkosszolgálati és a rendőri képességek olvadnak össze.
Szabó Máté ombudsman azt hangsúlyozta, hogy a terrorelhárítás szerveit is ellenőrizni kell az emberi jogok betartása szempontjából, mert ezek rendkívül erős hatalommal bírnak. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kifejtette: a terrorelhárítás nagyon fontos feladat lett az elmúlt években, és ennek ugyan valóban gyorsnak kell lennie, hogy eredményeket érjen el, de annyira gyors nem lehet, hogy emiatt ne vegye figyelembe az emberi jogokat. A terrorelhárítási tevékenység ellenőrzésében a civil szervezetek részvétele is igen fontos – jegyezte meg. Az ombudsman ugyancsak fontosnak nevezte, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben a globális nemzetközi szervezeteknek és nem egy államnak kell az élre állnia.
Richard LeBaron, az amerikai külügyminisztérium stratégiai terrorellenes kommunikációs koordinátora az online propaganda elleni harc fontosságát emelte ki, mivel az internet a XXI. században egy olyan közszféra, amelyet egyaránt lehet jóra és rosszra használni, és az mindenki, így a szélsőséges ideológiák hívei között is megkönnyíti a kapcsolatépítést. A közösségi weboldalak és videomegosztók használata az elmúlt években ugrásszerűen nőtt az arab országokban. A szélsőséges ideológiák hívei jelen vannak a Facebookon és a Twitteren, és ezek révén igen nagy a befolyásuk.
Richard LeBaron rámutatott arra, hogy a szólásszabadság és a gyülekezési jog tiszteletben tartása fontos, de a biztonság védelme is elengedhetetlen, ezért meg kell találni az egyensúlyt a szabadság és a biztonság között. Meglátása szerint ugyan a terrorellenes küzdelemben nehézséget okoz, hogy az internetes tevékenység földrajzilag gyakran nehezen behatárolható, ezért nem mindig egyértelmű, melyik ország kötelessége a fellépés, de az online jelenlét, reagálás mindenképpen nagyon lényeges.
Forrás: MTI