A héten hét vármegyében, csaknem tízezer hektáron védekeznek a szakemberek a szúnyogok ellen — közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője. Dóka Imre közleménye szerint a vizes élőhelyek közelében lárvagyérítés lesz, míg huszonnyolc településen kifejlett szúnyogok elleni kezeléseket végeznek. Tudatták: a következő napokban a Duna felső és középső szakaszán dolgoznak a szakemberek, Komárom, Budapest és a Csepel-sziget térségében földi úton gyérítik a szúnyogokat, míg a Szigetközben légi és földi eljárást egyaránt alkalmaznak. Több helyen szükség van már a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre is, azt azonban csak szélcsendes időben, az…
Read MoreKategória: Katasztrófavédelem
OKF: hét régióban folytatódik a szúnyogirtás
Hét régióban folytatódik a szúnyogirtás a héten: többek között földi biológiai lárvagyérítést terveznek a szakemberek a Dunakanyarban, valamint a folyó szekszárdi, bajai és mohácsi térségében, ahogyan a Velencei-tó környéki lápos élőhelyeken is — közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője. Dóka Imre azt írta: a tavalyinál esősebb időjárás miatt az idei szezonban már április eleje óta fel kell lépni a csípőszúnyogok lárvái ellen. Közölte: az elmúlt hónapban biológiai kezelésekkel sikerült megfelelő szinten tartani a „szúnyogártalmat”, kifejlett szúnyogok elleni védekezésre eddig sehol nem volt szükség. Amíg a tenyészőhelyek hőmérséklete viszonylag…
Read MoreA Magyar Honvédség fejlesztette katasztrófavédelmi képességét
A Magyar Honvédség 1,65 milliárd forintból fejlesztette katasztrófavédelmi képességét; a részben európai uniós forrásból megvalósult projektben olyan eszközöket vásároltak, amelyek segítik, hogy a honvédség hatékonyan tudjon részt venni a katasztrófák megelőzésében, a kár elhárításában. Solymosi Ferenc ezredes, a Magyar Honvédség Tartalékképző és Támogató Parancsnokság parancsnoka, a projekt menedzsere az eszközök csütörtöki átadásán a honvédség budapesti anyagellátó raktárbázisán felhívta a figyelmet arra: egyre gyakoribb és hevesebb természeti katasztrófákkal kell számolni világszerte és Magyarországon is. Magyarország minden évszakban kitett a természeti katasztrófáknak, amelyek közül a legjellemzőbb az árvíz, a belvíz, a szélvihar,…
Read MoreOKF: pótolják az esős idő miatt elmaradt légi szúnyoggyérítéseket
Az esős időjárás miatt a múlt héten elmaradt légi biológiai szúnyoggyérítéseket ezen a héten pótolják – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Emlékeztettek, múlt szerdán indult el a katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítés. A gyérítés első napján Pest vármegye déli részén a Duna menti vízfelületekbe juttatták ki a szúnyoglárvák ellen használt biológiai készítményt. A terepjáróval és nagynyomású permetezővel végzett munkát az időjárás nem befolyásolta, ezért erre a tervek szerint került sor. A Tisza-tónál és a folyó délebbi szakaszán, illetve a Körösök mentén repülőről tervezett kezelések a szeles, esős időjárás miatt…
Read MoreA Dunántúlon és a fővárosban ad sok munkát az erős szél a tűzoltóknak
Sok munkát ad a viharos erejű szél a tűzoltóknak, a Dunántúlon és a fővárosban jellemzően kidőlt fákhoz és leszakadt vezetékekhez riasztják az egységeket – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A közleményben azt írták: Mosonmagyaróváron egy házra dőlt fa miatt kértek segítséget a Gyári úton, míg a Rákóczi Ferenc utcában elektromos kábelre, a Gulyás Lajos utcában az úttestre dőlt egy-egy nagyobb méretű fa. Enese közelében, az M85-ös autóút 85-ös főúti csomópontjánál egy fa lombkoronája a sztráda felhajtójánál okozott fennakadást. A fővárosban is számos helyen van szükség tűzoltók beavatkozására. Pesthidegkúton a közösségi közlekedést…
Read MoreSzilveszteri statisztika: tűzoltók 137 beavatkozás, mentők 3608 eset
Az év utolsó napján 197 segélyhívás érkezett a katasztrófavédelemhez, ezek közül 137 eset igényelt tűzoltói beavatkozást – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Mukics Dániel tájékoztatása szerint 48 alkalommal tűz miatt, 89 esetben pedig műszaki mentést igénylő balesethez hívták a tűzoltókat, tűzijátékok miatt 37 tűz keletkezett az éjjel. A legtöbbször kigyulladt tujákhoz, kukákhoz és égő tűzijátékmaradványokhoz riasztották a tűzoltókat, de volt ahol autó, vagy épület gyulladt ki a pirotechnikai termékek miatt – tette hozzá. Este fél nyolc körül feltehetőleg egy erkélyre esett tűzijáték miatt kigyulladt és lakhatatlanná vált egy tízemeletes…
Read MoreA tűzoltók 368 helyen dolgoztak karácsonykor
A karácsonyi ünnep három napja alatt 368 helyen volt szükség a tűzoltók beavatkozására, egy ember lakástűzben, ketten szén-monoxid-mérgezésben vesztették életüket – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Az ünnepek alatt 99 esetben tűz, 269 esetben műszaki mentést igénylő baleset miatt hívták a tűzoltókat, 70 lakástűz történt – írta közleményében Mukics Dániel. Közlése szerint hétfőn 106 helyszínen volt szükség a tűzoltók munkájára. Reggel Kunmadarason egy 80 négyzetméteres lakóház nappalijában keletkezett tűz, az épület födémje is beszakadt. A tűzoltók oltás közben egy holttestet találtak. A Nógrád megyei Egyházasgergén ketten szén-monoxid-mérgezésben haltak meg,…
Read MoreA katasztrófavédelem 190 segélyhívást kapott szombaton
A katasztrófavédelem 190 segélyhívást kapott szombaton, 129 esetben tűzoltók beavatkozására is szükség volt — közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). Azt írták: 32 tűzhöz riasztották őket, ebből 24 épülettűz volt, és 97 műszaki mentést végeztek a tűzoltók. Nyírgelsén és Ipolytarnócon családi házak kéménytüzét kellett eloltani, Mosonmagyaróváron társasházi lakás szobájában keletkezett tűz, egy siófoki sorházi lakás konyhájában pedig elemes gyerekjáték miatt gyulladtak meg a bútorok. Baján és Móron szén-monoxid-szennyezés miatt riasztották a tűzoltókat. Az OKF kiemelte, hogy adventi koszorú gyulladt ki Debrecenben, Kaposváron, Tasson és Csornán, tűzhelyen felejtett étel miatt voltak kisebb tüzek…
Read MoreLezárult a szúnyog-tenyészőhelyek feltérképezésének első szakasza
Lezárult a szúnyog-tenyészőhelyek feltérképezésének első szakasza – tájékoztatta a szúnyoggyérítési programokért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). A tenyészőhelyek feltérképezése azért szükséges, hogy a szakemberek a szúnyogirtási programok során növelni tudják a környezetbarát biológiai gyérítés részarányát. „A szúnyoggyérítést koordináló katasztrófavédelem kiemelt célja a hazánkban is alkalmazott biológiai csípőszúnyog-gyérítés részarányának növelése, amit csak a szúnyogok tenyészőhelyeinek pontos feltérképezését követően lehet végezni” – írták a közleményben. A katasztrófavédelem 2020-ban indított hároméves felmérési programot „azon régiók lárva-tenyészőhelyeinek feltérképezésére, ahol jelentősebb szúnyogártalom szokott kialakulni”. A program részeként a Duna és a Tisza teljes magyarországi szakaszán,…
Read More