A szakértők szerint két irányban folyik a föld alá rejtett iráni nukleáris berendezések elleni támadás előkészítése: az izraeliek minden eddiginél kisebb bunkerrobbantóikat vethetik be, míg az amerikaiak egy szuperbombán dolgoznak.
Izrael már elkészült, és harcban is bevetette új bunkerromboló bombáját, amelynek kicsisége elősegíthetné, hogy vadászbombázói elérjék és megtámadják az iráni célpontokat. A mindössze 227 kilogrammos MPR-500-as képes egy méter vastag, kétszeresen megerősített vasbetont, vagy négy, 20 centiméteres betonlemezt átütni, s csak utána robban. A kontrollált robbanás 26 ezer repeszt repít szét 100 méteres körön belül, hogy csökkentse a célponton kívüli károkozást. Irányító berendezésétől függően bármilyen időjárási viszonyok között bevethető. Annyira hatékony, hogy leválthatja a nála kétszer nehezebb bombákat is.
Kiemelkedő értéke, hogy jóval kisebb az eddig ismert bunkerromboló bombáknál. A BLU-109-esből és a GBU-28-asból Izrael több százzal rendelkezik, de ezek súlya eléri a 910 kilogrammot – igaz, az utóbbi 6 méteres betonon is áthatol.
A hetekben jelentették be, hogy az Egyesült Államok a világ legnagyobb hagyományos bombáján dolgozik. Továbbfejlesztésére az amerikai kongresszus 81,6 millió dollárt hagyott jóvá. Kiderült ugyanis, hogy ez eddigi legnagyobb bunkerrobbantó, a 13,6 tonnás Massive Ordnance Penetrator (MOP) sem biztos, hogy le tudja rombolni az iráni földalatti célpontokat. Az amerikai légierő mindössze 20 darabot rendelt – 330 millió dollárért.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János