Az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) vizsgálatainak köszönhetően 691 millió euró visszafizettetésére, valamint 511 év börtönbüntetés kiszabására került sor – derül ki a szervezet napokban megjelent éves jelentéséből.
Az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) éves jelentése a szervezet tavaly 463 esettel foglalkozott. A vizsgálatok eredményeként 691 millió euró visszafizettetésére került sor, valamint összesen 511 év börtönbüntetést szabtak ki az Európai Unió (EU) tagországainak bíróságai.
„Vizsgálatainknak köszönhetően jelentős mennyiségű pénz került visszafizetésre az EU adófizetői számára és nagy számban állítottak bűnelkövetőket bíróság elé a nemzeti bíróságok az EU költségvetését sértő cselekmények miatt. A jelenlegi pénzügyi helyzetben a csalás és korrupció elleni küzdelem kiemelkedő fontosságú és prioritást kell élveznie minden tagországban. Az OLAF erősíteni kívánja ezt a küzdelmet, ezért erősebben összpontosítunk a vizsgálataink hatékonyságára és eredményességére, valamint erősítjük az EU-n kívüli és belüli partnereinkkel való együttműködést” – nyilatkozta Giovanni Kessler, az OLAF főigazgatója.
Az OLAF által kivizsgált ügyekben visszafizetett 691,4 millió euró rendkívül nagy összegnek tekinthető, a behajtás főként az év során felmerült egyedi körülményeknek köszönhető.
A legmagasabb összegeket a strukturális alapok területén hajtották be (524,7 millió euró), amelyet a vám (113,7 millió euró) és a mezőgazdaság (34 millió euró) területe követett.
Az uniós tagállamok igazságszolgáltatási eljárásainak eredményeként az OLAF által megfogalmazott ajánlásokat követően, a nemzeti bíróságok 2011-ben a csalókkal szemben összesen 511 évnyi szabadságvesztés büntetést szabtak ki, valamint közel 155 millió eurót kitevő összegben róttak ki pénzbírságot.
Az OLAF 178 új ügyet nyitott meg, amelynek 80 százaléka vizsgálat volt, emellett 208 vizsgálati és koordinációs ügyet zártak le 2011-ben.
A tavaly vizsgált 463 vizsgálati és koordinációs ügy közül 122 uniós tisztviselőket, 89 a mezőgazdasági szektort, 67 a külső, harmadik országoknak nyújtott támogatásokat és 64 a strukturális alapokat érintette.
A lezárási arány (a megindított és lezárt ügyek aránya) javult, a lezáratlan ügyek aránya egy százalék alá csökkent, eközben az ügyek átlagos időtartama – enyhe növekedéssel – elérte a 29,1 hónapot. Mindkét jelenség az ebben az évben lezárt ügyek viszonylag nagy számával magyarázható.
A jelentés több esetpéldát is tartalmaz az EU költségvetés különböző szektorait érintő, feltételezett illegális cselekményekkel kapcsolatos OLAF vizsgálatok szemléltetése érdekében, mely példák biodiesel csempészethez, a strukturális alapokat érintő tisztességtelen beszerzéshez, illetve EU tisztviselő által elkövetett korrupcióhoz kapcsolódnak.
Az OLAF 2011-es jelentése letölthető erről a linkről.
Az Európai Csalásellenes Hivatalnak (OLAF) hármas küldetése van: védi az Európai Unió (EU) pénzügyi érdekeit azáltal, hogy kivizsgálja a csalásokat, korrupciós eseteket, feltárja és kivizsgálja az EU intézményeinek és szervezeteinek dolgozói által elkövetett, esetleg fegyelmi, illetve büntető eljárást eredményező súlyos kötelességszegéseket, valamint támogatja az Európai Bizottság munkáját a csalások megelőzését és felderítését szolgáló szakpolitikák kidolgozásában és végrehajtásában.
Forrás: Biztonságpiac.hu/NAV