Az Európai Unió tizenharmadik szankciós csomagot készül bevezetni Oroszországgal szemben az ukrajnai háború második évfordulója alkalmából. A csomag célja, hogy fokozza a nyomást Oroszországon és szigorítsa a háború folytatását segítő szereplők elleni korlátozásokat.
A szankciócsomag kizárólag magánszemélyeket és vállalatokat érint, akik felelősek a fegyvergyártásért, kulcsfontosságú technológiák szállításáért Oroszországnak, és Észak-Koreából lőszert szállítanak. Az Európai Bizottság és az EU Külügyi Szolgálata (EKSZ) által javasolt listán mintegy 55 szervezet és 60 személy szerepel.
A csomag nem tartalmaz új ágazati szankciókat, mint az orosz fém- és energiaipar szereplőire vonatkozó embargó. Ennek oka, hogy az EU-ban egyre szűkülik a mozgástér a szankciók terén, miután már számos kulcsfontosságú ágazatot érintettek. A korábbi szankciók 12 fordulója során az EU betiltotta a tengeri úton szállított orosz kőolajimportot, a gyémántokat, és számos más stratégiai fontosságú terméket.
A cél a gyors cselekvés, a szankciócsomag elfogadását a „szimbolikus” február 24-i dátumra tervezik. A cél, hogy üzenetet küldjenek Vlagyimir Putyinnak, és fenntartsák a nyomást Oroszországon.
Ugyanakkor az EU keleti tagállamai ambiciózusabb lépéseket sürgetnek. Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország szorgalmazza a Roszatommal való szerződések tiltását, az orosz atomenergetikai ágazatba történő befektetések leállítását, és az orosz dúsított urán importjának betiltását.
Ezen kívül az EU további exportkorlátozásokat tervez az orosz dróngyártáshoz használt árukra és technológiákra. Csehország ismét felvetette az orosz diplomaták schengeni övezetbeli mozgását korlátozó javaslatot, de ez továbbra is ellentmondásos.
A 13. szankciós csomag elfogadását követően a Bizottság hamarosan javaslatot tesz egy 14. csomagra is, amely ismét importtilalmakat tartalmazhat. Fontos megjegyezni, hogy a szankciócsomagot mind a 27 tagállamnak egyhangúlag jóvá kell hagynia.
Az ukrajnai háború súlyos következményekkel jár mind Európa, mind a világ számára. Az EU szankciói célja, hogy Oroszországot felelősségre vonják a háborúért, és ösztönözzék a békés megoldás keresését.