A kínai kormány hazahívta manchesteri főkonzulátusának vezetőjét és öt másik diplomatáját, miután hetekkel ezelőtt a képviselet területén megvertek egy tüntetőt.
London az októberi incidens után felszólította az északnyugat-angliai nagyvárosban működő kínai képviselet érintett munkatársait, hogy mondjanak le diplomáciai mentelmi jogukról, annak érdekében, hogy a rendőrség kihallgathassa őket. A brit kormány erről Pekinget is értesítette Kína londoni nagykövetségén keresztül, és szerdáig adott határidőt a kérés teljesítésére.
A brit külügyminisztérium szerda esti ismertetése szerint azonban Peking ehelyett hazahívta a hat konzulátusi munkatársat, köztük Cseng Hszi-jüan főkonzult.
Az eset előzményeként október 16-án hozzávetőleg negyven hongkongi demokráciapárti tüntető demonstrációt tartott a Manchesterben működő kínai konzulátus előtt. A képviseletről több, maszkot viselő ember kiment a tüntetők közé, akikkel összetűzésbe keveredtek, transzparenseiket letépték, egyiküket bevonszolták a konzulátus területére és ütlegelni kezdték.
A hongkongi illetőségű Bob Chant, aki a bántalmazás következtében megsérült, a tüntetés helyszínét biztosító manchesteri rendőrök hozták ki a konzulátus területéről.
A kínai képviselet szóvivőjének nyilatkozata szerint az incidenst az okozta, hogy a tüntetők Hszi Csin-ping kínai elnököt ábrázoló, sértő tartalmú montázsokat helyeztek a konzulátus előtt, „ami bármely ország bármilyen szintű diplomáciai képviseleténél tűrhetetlen és elfogadhatatlan lenne”. A helyszíni felvételek alapján az egyik portré kötéllel a nyakában ábrázolta a kínai államfőt.
James Cleverly brit külügyminiszter a londoni parlamentnek küldött szerdai átiratában csalódottságának adott kifejezést amiatt, hogy a manchesteri konzulátus érintett munkatársait nem sikerült kihallgatni és szembesíteni az igazságszolgáltatással. Cleverly ugyanakkor helyénvalónak nevezte, hogy „a szégyenteljes manchesteri jelenetek felelősei” a továbbiakban nem dolgoznak konzulátusi munkatársként az Egyesült Királyságban.