Hiába a számtalan, a jogszabályokban rögzített előírás a közlekedés akadálymentesítésére, a mozgáskorlátozottak boldogulását továbbra is számos tényező nehezíti. Eddig az egyes helyszínek megközelítése okozott komoly gondot, mostanra azonban a fejlett beléptetőrendszerek és detektorok világában a bejutás jelent nagy kihívást a kerekesszékesek számára. Erre kínál megoldást az EasyRoller nevű innovatív eszköz.
Az esélyegyenlőség biztosítása és az akadálymentes közlekedés napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap olyan helyszíneken is, ahol egy kerekesszék használata komoly hátrányt jelent. A repülőtereken, tömegrendezvényeken, sporteseményeken található beléptetőrendszerek, fémdetektorok ugyanis a hagyományos kerekesszékek alkatrészeire azonnal jeleznek, a mozgáskorlátozottak pedig új akadállyal szembesülnek. Mondhatjuk, hogy egy kerekesszékkel eddig eljutni volt nehéz az egyes helyszínekre, most viszont már a bejutás a problematikus: hiába biztosított a repülőtérig a közlekedés, ha a fémdetektorok miatt az ellenőrző kapunál a mozgáskorlátozott személyeket ki kell emelni a székből és külső asszisztenciával kell átsegíteni vagy rosszabb esetben karban átvinni a vizsgálaton.
Egy új, norvég fejlesztésnek köszönhetően azonban a mozgáskorlátozottak is külön segítő nélkül juthatnak át ezeken az ellenőrzési pontokon, ugyanis az EasyRoller egy száz százalékban műanyagból készült szerkezet. A hagyományos, fémből és acélalkatrészekből készült kerekesszékekkel szemben a norvég EasyRoller SA vállalat innovatív megoldása nem zavarja meg a fémdetektorokat, a mozgáskorlátozottak pedig a (erre nincs ötletünk de a „járók” szó nem szerencsés) egyenértékű módon közelíthetnek meg számos olyan helyszínt, ahová bejutásuk eddig legtöbbször együttjárt a rászorultság, a kiszolgáltatottság megalázó érzésével.
Repülőtereken vagy szigorúan őrzött intézményekben az EasyRollerrel valóban akadálymentesen lehet átesni a biztonsági vizsgálaton: nincs szükség ugyanis arra, hogy a biztonsági dolgozók kiemeljék a mozgáskorlátozott személyt a kerekesszékből és őt lábára állítva vagy karban megtartva kézi fémkeresővel győződjenek meg arról, hogy nincs nála semmilyen veszélyes eszköz.
Mindemellett az EasyRoller nem csupán a repülőtéri ellenőrzés vagy egy futball-meccsre való bejutást teszi rutinműveletté a mozgáskorlátozottak számára, de megkönnyítheti életüket az egészségügyi intézményekben is számos olyan helyzetben, mint egy orvosi vizsgálat, kezelés vagy betegápolás. A funkcionális mágneses rezonancia-vizsgálatok (MRI) alatt például a hagyományos fémszerkezetű kerekesszékeket el kell távolítani a vizsgálati helyiségből, ezzel szemben az EasyRoller végig a berendezés mellett maradhat, a páciens a székből közvetlenül átemelhető a gépre, majd a vizsgálat végeztével máris visszaülhet a székbe.
A medencékben alkalmazott gyógyászati terápiák során a műanyag-alapú, speciális termoplasztik anyagból készült EasyRollernél nem kell tartani a korróziótól sem, mivel az eszköz teljes egészében és akár tartósan vízbe meríthető anélkül, hogy alkatrészeiben bármilyen károsodás keletkezne. (Az innovatív kerekesszék ülőlapja és háttámlája vízmentes poliuretán habból készült, így a bejutó víz ezekben sem tesz kárt.) Miután az EasyRoller teljesen ellenálló a vízzel szemben, a mozgáskorlátozottakat akár a székben ülve is megfürdethetik az ápolók.
(X)