A túrázás jótékony hatásairól hosszasan írhatnánk; hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, javítja az általános állóképességet, erősíti az immunrendszert, jó hatással van a légzőszervekre, ráadásul hozzájárul a munkanapok alatt felhalmozódott stressz elengedéséhez. Ne feledkezzünk meg azonban arról sem, hogy az őszi és téli erdő veszélyeket is tartogathat, ha felkészületlenül indulunk útnak. Összegyűjtöttük azoknak a felszereléseknek és eszközöknek a listáját, amelyeket mindenképpen érdemes magunkkal vinni a biztonságunk szavatolása érdekében.
A biztonságunk legfőbb szavatolója a mobiltelefon, ami életmentő lehet, ha nagy a baj. Sőt, ezt az eszközt használhatjuk tájékozódásra is, hiszen a különböző applikációk hatalmas segítséget jelentenek. Ugyanakkor nem szabad alábecsülni a hagyományos megoldásokat sem; egy papíralapú térkép és egy iránytű abban az esetben tesz kiváló szolgálatot, ha a mobiltelefonunk lemerül, elveszik, tönkremegy vagy csak egyszerűen nem talál hálózatot. Persze érdemes tudni, hogy léteznek kifejezetten túrázáshoz tervezett GPS-készülékek, amelyek egyfajta garanciát jelentenek a tájékozódásban. A papírtérképre és az iránytűre ma már vésztartalékként tekintünk, arra a célra viszont tökéletesek.
A biztonságunkat képes szavatolni egy kisebb elsősegélycsomag is. Sajnos az erdőkben könnyen összeszedhetünk kisebb sérüléseket, amelyek kötözése és fertőtlenítése gyorsabb gyógyulást eredményez, hiszen védelmet nyerünk a fertőzések kialakulásával szemben. A túrázáshoz összeállított csomagnak tartalmaznia kell sebfertőtlenítőt, sebkötözőt, steril gézt, alkoholos törlőkendőt és közönséges ragtapaszt.
Érdemes felkészülni a váratlan esetekre; legyen nálunk kellően erős zsineg és zsebkés. Ezek segítségével kisebb javításokat végezhetünk a tönkrement vagy elszakadt felszereléseink esetében, botot és tartópálcát készíthetünk különböző feladatok segítésére, felnyithatjuk a konzerveket… Érdemes beruházni egy kicsit jobb minőségű zsebkésre, amely éle nem csorbul ki, és amire bármikor számíthatunk.
Fel kell készülnünk az időjárás viszontagságaira is. A hegyeken a mikroklíma egészen különböző lehet, mint a síkvidéki településeken, ráadásul az időjárás igen gyorsan változhat. Egy kisebb esőkabátnak mindig szorítsunk helyet a túratáskában; nagyszerű szolgálatot fog tenni, ha elered az eső. Tartós eső esetén érdemes megszakítani a túrát és a lehető legrövidebb úton visszatérni a lakott környezetbe, hiszen az esőtől a hegyi ösvények és kövek rendkívül síkossá válnak és balesetveszélyesek lehetnek. Az esőkabát nem képes megvédeni bennünket a fizikai sérülésektől, a meghűléssel szemben viszont jelentős védelmet képes biztosítani.
Ha kellően felkészülünk a túrázásra, jelentősen csökkentjük a kellemetlen következményekkel járó kisebb-nagyobb balesetek esélyét. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy a biztonságunk érdekében odafigyelésre és a kockázatok elkerülésére van szükség. A téli időszakban használjunk megfelelő felszerelést, fagypont alatti hőmérsékleten pedig soha ne induljunk útnak egyedül!