A brit rendőri egyesület elektronikus bűnüldözéséért felelős biztosa, Janet Williams szerdán, a sheffield-i ACPO konferencián jelentette be, hogy a Scotland Yard a közeljövőben három új, regionális hatáskörű őrs létesítésével kívánja növelni a hackerek és a profitérdekelt kiberbűnözés elleni fellépés hatékonyságát.
Az elektronikus bűnügyekkel foglalkozó londoni PCeU kapitányság felügyelete alá kerülő csoportokat Észak-nyugat Angliában, továbbá East Midlands-ben (Derby és Nottingham környékén), illetve a Yorkshire és Humber régióban telepítik. Kezdetben mindegyik őrsre egy őrmesteri rangban lévő nyomozót és két közrendőrt vezényelnek – akiknek a kiképzésére alig néhány hetet szánnak, mivel a személyzet részben a londoni központtal együttműködve végzi majd feladatát.
A szigetország egyes vidékein korábban is megszokott volt a telepített e-rendőri jelenlét, a GMP-régió (Manchester és környéke), illetve a West Midlands – Birmingham terület kapitányságai már foglalkoztattak állandó jelleggel kibernyomozókat. A mostani bejelentés ezért inkább a létező képességek hivatalos formába öntésére irányul – illetve a lokálpatriotizmus kiaknázásával kíván több forrást szerezni az e-bűnüldözés céljára.
A felajánlott létszám alapján a Scotland Yard mostani kezdeményezése szerénynek tűnhet, a brit e-rendőröknek azonban minden fejlesztésre fordítható penny-ért küzdeniük kell. A jelenlegi négy éves ciklusban alig 30 millió angol fontból (GBP) gazdálkodhatnak – mert a James Brokenshire belbiztonsági miniszter beszédében is említett 650 millió fontos e-védelmi költségvetési keret túlnyomó részét a GCHQ elektronikus lehallgató ügynökség kapta, anti-terrorista és diplomáciai hírszerző célokra.
A brit nyomozók úgy próbálják költség-hatékonyabbá tenni munkájukat, hogy magáncégeket bíznak meg a speciális vizsgálatok elvégzésével, illetve szakértői tanúskodással a kiberbűnözők ellen folyó tárgyalások során. A rendőrségnél megtakarított működési kiadásokat és az e-bűnözők lekapcsolásával elért „kárcsökkentést” számon tartják – ami a jelenlegi ciklusban 140 millió fontot tesz ki és ebből 83 milliót hét nagyszabású kiber-razzia során sikerült abszolválniuk a bobbyknak.
A brit e-rendőrök optimisták a jövőre nézve, mivel az utóbbi másfél év eredményei alapján várhatóan teljesíteni tudják a kormányzat által elvárt 1:21 megtérülési arányt a nyomozással kapcsolatos ráfordítás és a nemzetgazdaságnak megmentett értékek összehasonlításában. A középtávon előirányzott 504 millió fontos kárcsökkentést így akár határidő előtt is teljesítheti a Scotland Yard – ami kiváló befektetéssé teszi a kiber-bűnüldözést a brit költségvetés számára.
Mivel az e-bűnözésből eredő károkat Nagy-Britanniában évi legalább 1,8 milliárd fontra teszik, a kilenc rendőrnek bőven akad majd dolga. A kritikusok azonban máris attól tartanak, hogy a pénzügyi szemléletű teljesítmény-mérés miatt a nyomozók csak a kirívóan nagy összegeket ellopó hackereket fogják üldözni és inkább lerázzák azokat a panaszos polgárokat, akiknek a kártyájáról néhány száz fontot emeltek le az online csalók – írja a vírushirado.hu.