Orosz szakértők szerint az új orosz stratégiai interkontinentális rakéta több biztonsági problémát okoz, mint amennyit megold – írta a vezető moszkvai gazdasági napilap, a Kommerszant. Pedig már csak az államfői dekrétum aláírására várnak a fegyver hadrendbe állításával.
Viktor Baranyec katonai elemző szerint ez felelőtlen és veszélyes lépés, mert nem volt megfelelő a rakéta kifejlesztése. Azt állítja, hogy a Bulava jelenlegi változata veszélyesebb lehet az orosz, mint az ellenséges haditengerészetre.
A rakéta rendszerbe állítására azt követően került sor, hogy december 23-án két sikeres kísérletet hatottak végre vele. Azonban az összesen 18-19 kilövésből csupán 11 volt sikeres, az első 12-ből pedig csupán egyetlen egy, de egyes szakértők szerint a kudarcok száma lényegesen nagyobb lehetett. A hibákat a hadsereg vezetése először műszaki, összeszerelési, majd emberi hibáknak tulajdonította, és makacsul ragaszkodik ahhoz, hogy a Bulavának nincs alternatívája.
A Bulava (SS-NX-30) SLBM-et a Moszkvai Hőtechnológiai Intézet fejlesztette ki, 10, több külön célpontra irányítható robbanófejjel rendelkezik, és hatótávolsága meghaladja a 8000 kilométert. A három lépcsős ballisztikus rakétát a Borej-osztályú nukleáris tengeralattjárókról való kilövésre tervezték.
Egy hónapja sincs, hogy az orosz védelmi minisztérium aláírta a szerződést a rakéták gyártására. A Borej-osztály első darabja, a Jurij Dolgorukij építését 2008-ban fejezték be, és már túl van tengeri próbaútjain. A tengeralattjáró fegyverzetét 16 Bulava rakéta és 6 SS-N-115-ös cirkáló robotrepülőgép alkotja.
Barabás T. János