A civil biztonsági szférának világszerte kiemelt szerepe lehet a norvégiai mészárláshoz hasonló esetek megelőzésében – derül ki a nemzetközi testőrszövetség, az IBSSA elnökének közleményéből.
Popper György, az IBSSA elnöke a Biztonságpiac.hu-nak kifejtette: a 2001. szeptember 11-i terrorcselekmények óta a civil biztonsági szférára is komoly feladat hárul az incidensek megelőzésében. Számos olyan lehetséges támadási célpont, objektum van ugyanis a világon, amelyet a rendőrség nem figyel folyamatosan, de a civil biztonsági szféra jelen van ezeken a helyszíneken. Éppen ezért az IBSSA kiemelten fontosan tartja a biztonsági dolgozók, szakemberek felkészítését a lehetséges eseményekre.
A norvégiai tömeggyilkosság ismét felhívta a nemzetközi figyelmet a civil biztonsági szektor szerepének fontosságára. A 2001-es amerikai támadások óta eltelt évtizedben az IBSSA is beépítette a biztonsági szakemberek képzésébe a terrorveszéllyel kapcsolatos ismereteket, gyakorlatokat. A New York -i terrorcselekmények után világszerte fokozott biztonsági előírásokat vezettek be, jelentős mértékben növelték a terrortámadások megelőzésére és elhárítására szolgáló megoldások gyakorlati alkalmazását. Bizonyos idő elteltével azonban enyhült az ellenőrzés szigora. Ennek leglátványosabb példája a reptéri biztonsági ellenőrzések rendszere világszerte – jegyezte meg Popper György az IBSSA tagjainak és partnereinek címzett levelében.
Terrorcselekmények vonatkozásában köztudottan kiemelten veszélyeztetett és célponti országok közé tartozik az Amerikai Egyesült Államok, Izrael, az Egyesült Királyság, Franciaország, Irak, Afganisztán, de az országok sora még hosszan folytatódik.
Számos ország illetékesei és vezetői azzal igyekeznek megnyugtatni az állampolgárokat, hogy az ő országuk nem tartozik a terror által fenyegetett országok közé, ide sorolható Magyarország és 2011. július 23-ig Norvégia is!
Az elmúlt évek során számos szakember foglalkozott a terrorizmus, mint jelenség vizsgálatával és jellemzőivel, hiszen ez az egyik alapfeltétele a sikeres megelőzésnek. Köztudott tény, hogy a terrorizmus elsődleges okai és motivációi között szerepel a politika, a vallási fanatizmus, a rasszizmus és az elmebetegség, amely voltaképpen egy állandó rizikófaktor.
A norvégiai tragédia arra figyelmeztet mindannyiunkat, hogy a terrorizmus veszélye minden pillanatban fennáll és a világ bármely pontján bekövetkezhet – fogalmaz az IBSSA elnöke. Popper György hozzátette, bár tökéletes megelőzés és védelem nem létezik, sokat lehet és kell is tenni a veszély elhárítása és a terrorista cselekmények megakadályozása érdekében. Korszerű biztonságtechnikai berendezésekkel, az ellenőrzés minél teljesebb kiterjesztésével csökkenthető a veszély, a próbálkozások pedig kiszűrhetők. Mindez pedig elsősorban anyagi kérdés.
A biztonsági területen foglalkoztatott szakemberek képzésében a legfontosabb teendők között említette Popper György a szakemberek fokozott felkészítését a terror-gyanús jelenségek, viselkedés felismerésére és az ilyenkor szükséges és helyes intézkedésekre. Már megkezdődött terrorcselekmény esetén a szakembernek ismernie kell a helyes magatartást és reakciókat. Fokozni kell emellett a lakosság felkészítését is – az iskolai oktatást és a média adta lehetőségeket is felhasználva – arra, hogy mi a teendő és a helyes viselkedés a civil személyek részéről a terror cselekmények alatt és után.
Rendkívüli mértékben felértékelődött a hivatalos rendészeti, rendvédelmi szervezetek és a civil biztonsági szféra együttműködése, amelyhez egyre erőteljesebben kapcsolódik a katasztrófaelhárító, elsősegélynyújtó, tűzoltó szervezetekkel való szoros kapcsolat.
Popper György szerint a biztonsági szakma ágazati szintű együttműködése, a mindennapi mechanizmusok kidolgozása és működtetése halaszthatatlan feladat.
Forrás: Biztonságpiac.hu