Az elmúlt hónapokban sokat lehetett találkozni a listeria monocytogenes nevű baktérium nevével a sajtóban. A Nyugat-Európában bekövetkező megbetegedések ismételten rávilágítottak az élelmiszer higiénia jelentőségére. A magyar gyorsfagyasztott élelmiszer piacon meghatározó szerepet betöltő FEVITA HUNGARY Zrt. minőségügyi igazgatóját, Soltész Lászlót kérdeztük az ügy kapcsán.
Mit lehet tenni az ilyen típusú megbetegedések megelőzésére?
Fogyasztói oldalról néhány egyszerű konyhatechnikai lépést kell betartani, a gyártók oldaláról pedig nagy hangsúlyt kell fektetni a termelés során a minőségbiztosításra. Vagyis közös felelősségről beszélünk, hiszen a legszigorúbb szabványok sem érnek semmit, ha a végső fogyasztók nem figyelnek oda a termék elkészítésekor.
Mire gondol első sorban?
A saját iparágunk kapcsán nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a gyorsfagyasztott élelmiszerek nem tartoznak a készétel kategóriába. Kiolvasztásuk – és szándékosan használom ezt a kifejezést – után még további hőkezelést igényelnek. Senkinek sem jutna az eszébe a gyorsfagyasztott húsokat, vagy derelyét meleg vízben felengedni, majd „nyersen” elfogyasztani. A zöldségek esetében sajnos ez előfordult tőlünk nyugatabbra. A hőkezelés létfontosságú.
Gyártói oldalról milyen lépéseket kell betartani?
Mivel a listeria baktérium már a frissen betakarított zöldségekben is megtalálható és az ember beavatkozása mind ellenállóbb baktériumokat eredményez, ezért a gyártóknak egyre szigorodó higiéniai elvárásoknak kell megfelelnie.
Az Önök esetében ez mit jelent?
A FEVITA több mint ötvenéves múltra tekint vissza, tehát jelentős gyártási tapasztalataink vannak. Ugyanakkor a minőségbiztosítás terén iparági éllovassá kellett válnunk azért, hogy a vásárlóink teljes biztonságban legyenek. Cégünk már jóval a listeria-ügy kirobbanása előtt megalkotott egy specifikációt, amelyben termékminőségi és mikrobiológiai elvárásainkat saját specifikációba rögzítettük. Ezzel egyértelműen megfogalmaztuk mind a beszállított, mind a saját készáru esetén az elvárásainkat, így védve a fogyasztóinkat.
Mi adja a FEVITA-specifikáció különlegességét?
A kérdésre egyszerűen tudok válaszolni: a FEVITA-specifikáció jóval szigorúbb szabályozás, mint az EU által előírtak.
Piaci előnyt jelent a specifikáció használata?
A megfogalmazásakor nem előnyt, hanem biztonságot szerettünk volna teremteni. Ez sikerült is, mert megrendelőink ez alapján kérnek tőlünk termékeket. Jól tudják, hogy nálunk a minőségbiztosítás a „szántóföldtől az asztalig”-elvet követi, vagyis a nyomonkövetés egy informatikai rendszerre épül, amit saját mikrobiológiai laboratóriumunk vizsgálatai támogatnak.
Milyen különbségek vannak a laborvizsgálatok területén az iparágban?
A különbségek módszertani és technikai jellegűek. Ez is megkülönbözteti a piaci szereplőket.
Az élelmiszeriparban a FEVITA az elsők között vezette be a Biomereux cég TEMPO ® és VIDAS ® készülékeit, így fel tudtuk gyorsítani és standardizálni a vizsgálati folyamatokat, illetve a vonalkódos mintaazonosításnak köszönhetően a nyomonkövethetőséget magasabb szintre emeltük. Automatizált mikrobiológiai rendszerünkkel naponta közel 20 vizsgálatot végzünk el, ami lehetővé teszi, hogy még a felhasználást megelőzően kiszűrjük a nem megfelelő alapanyagokat.
A piacok a listeria-ügy kapcsán hogyan reagáltak?
A FEVITA forgalmának több mint a felét a nemzetközi értékesítés adja. Huszonöt országban vagyunk jelen a termékeinkkel, köztük az Egyesült Államokban is, ezért nekünk már évek óta „kvázi” listeriamentesnek kellett lennünk. Amikor ez az ügy kipattant, akkor a vevőink számára nem volt kérdés, hogy nem kockáztatjuk az elismertségünket egy esetleges szennyeződéssel. A fogyasztóink teljes biztonságban vannak.
(x)