A számfestés mára sokak építő hobbijává vált, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a mi tájainkon is, de néhány évvel ezelőtt még a létezéséről is kevesen tudtak felénk. Azt pedig, hogy a története hosszú évtizedekre nyúlik vissza, talán még azok sem sejtik, akik naponta, de minimum hetente választják a kikapcsolódásnak ezt az építő formáját.
Most az ő kedvükért, és persze azoknak is, akik még csak ismerkednek ezzel az izgalmas világgal, összefoglaljuk, hogyan alakult a számfestés története valamikor a múlt század közepe óta.
Az első számfestők
Például az Otthonihobbi.hu kínálatában elérhető számfestő gyerekeknek és felnőtteknek, illetve az ezekhez hasonló képek története valamikor az 1950-es években, a második világháború után kezdődik.
A kezdetek szerencsére eléggé jól dokumentáltak. Az első számfestő készletet egy Dan Robbins nevű úriember alkotta meg a Palmer Paint Company festékgyártó vállalat alkalmazottjaként. A termék Craft Master néven önálló márkává fejlődött, és három év alatt őrült sikereket ért el a piacon: 1951 és 1954 között a Palmer Paint Company tizenkét millió készletet értékesített.
Még az ekkoriban legkedveltebb témákról is maradtak fenn statisztikák: a számfestő készletek első rajongói a tájképeket, a háziállatokról szóló alkotásokat és Leonardo da Vinci Az utolsó vacsora című művét kedvelték a legjobban. A szlogen elég biztatóan hangzott: „Minden ember egy Rembrandt!”, amit a professzionális képzőművészek persze kétkedve fogadtak.
Nem csak felnőtteknek
Történetének második évtizedében, az 1960-as években, a számfestés egyre népszerűbbé vált világszerte, mind a felnőttek, mind a gyerekek körében. Már nem csak a Palmer Paint Company gyártott számfestőt, sok kiadó foglalkozott készletek és könyvek kiadásával is, exponenciálisan növelve az elérhető témák és sablonok számát.
Talán most már egyértelmű, hogy számfestés eredetileg a felnőtteket célozta, és csak később jelentek meg kifejezetten gyerekek számára fejlesztett foglalkoztató lapok. Ezek úgy működtek, mint manapság: a számokkal preparált sablonokon a gyerekeknek meg kellett találni az azonos számmal jelölt területeket, és kiszínezni azokat a megfelelő színnel.
A szakemberek ekkor jöttek rá, hogy nemcsak remek időtöltésről, hanem egy csodás fejlesztési eszközről van szó, hiszen a számfestéssel hatékonyan lehet fejleszteni számos kompetenciát, úgy mint a finommotoros képességeket, a koncentrációt és a kreativitást.
A reneszánsz ma van
Bár a művészettörténeti könyvek mást mondanak, de a számfestés szempontjából a reneszánsz ma van, pontosan nagyjából 2010 óta zajlik.
A hobbit űző közösségek fejlődésének, összekapcsolódásának nagyon jót tett az internet, a közösségi oldalakon bárki könnyedén közszemlére teheti az alkotásait, amivel persze ismerőseinek is kedvet csinálhat az alkotás ezen formájához.
Sok millióan választják ma is hobbiként a számfestést, az internetes áruházakban barangolva bárki megtalálhatja a szintjének és érdeklődésének megfelelő sablonokat. Szóval, ha még nem kezdtél bele, nincs mire várnod tovább!