Néhány évtizeddel korábban még a TV-t vagy az internetet tartottuk a technológia csúcsának. Akkor még bele sem gondoltunk abba, hogy ezek az eszközök, éppúgy, mint elődeik, idővel elavulnak majd, és valami sokkal modernebb fogja átvenni a helyüket. Ma már világosan látszik, hogy a mesterséges intelligencia, amire vannak akik hatalmas lehetőségként gondolnak, míg másokat inkább megijeszt, azonban az nem vitás, hogy rengeteg mindenben a segítségünkre lehet. De mi is pontosan az AI és az élet mely területei veszik nagy hasznát? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.
Mi a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia (röviden MI vagy AI) az ember gondolkodását, viselkedését és érzelmeit igyekszik reprodukálni különféle technológiák segítségével. Ennek köszönhetően a gépek, illetve a programok képesek lehetnek érezni, tanulni, mérlegelni, problémákat megoldani, illetve akár komolyabb döntéseket is meghozni.
Noha az MI a ChatGPT, az Apple Siri vagy Amazon Alexa megjelenésével vált ténylegesen a közbeszéd tárgyává, az igazság az, hogy a tudósok munkáját már évtizedek óta segíti. Az áttörés azonban váratott magára – egészen az elmúlt évekig. Mára ugyanis a technológia odáig fejlődött, hogy néhány iparágat – például az autonóm járművek gyártását vagy a robotikát – el sem lehetne nélküle képzelni.
Az MI egyéb alkalmazási területei
Az idő előrehaladtával a mesterséges intelligencia alapú gépek és szoftverek az élet egyre több területén értek el komoly eredményeket – elég csak az alábbiakra gondolni:
Egészségügy
Kétségtelen, hogy az állami szektorok közül az egészségügynek kell leginkább lépést tartani a korszak technológiájával. Az MI vezérelte diagnosztikai eszközök és algoritmusok segítségével sokkal hamarabb észlelhetők a komoly betegségek is, és ezáltal a kezelést is időben meg lehet kezdeni – ez pedig akár a betegek életét is megmentheti.
A mesterséges intelligencia emellett komoly szerepet játszik még:
- a genetikai kutatásokban,
- a gyógyszerek gyártásában,
- valamint modernebb kezelési módszerek kidolgozásában is.
Járműgyártás
Az önvezető járművek működésének is a mesterséges intelligencia képzi az alapját. Idővel az autonóm autókba telepített program arra is képes lesz, hogy:
- érzékelje a saját környezetét,
- felmérje a távolságokat,
- monitorozza a városok infrastruktúráját,
- biztonságosan parkoljon,
- optimalizálja az útvonal megválasztását,
- javítsa az energiahatékonyságot,
- valós idejű adatokat és információkat szolgáltasson a forgalomról,
- értelmezze a közlekedési jelzéseket – például a táblákat vagy a jelzőlámpákat -, és azok utasításai szerint járjon el,
- illetve olyan hirtelen döntéseket is meghozzon, amelyekkel elkerülhetők az esetleges balesethelyzetek.
Természetesen az önvezető járművek piacra kerülését még számtalan tesztelés fogja megelőzni. Szabadalmaztatásuk azonban valódi fordulópontot jelenthet majd a közlekedésben – például drasztikusan lecsökkenhet a közúti balesetek száma, és ebből kifolyólag a városok is hatékonyabbá tehetik a közlekedési folyamatokat, optimalizálhatják a parkolást és csökkenthetik a légszennyezést.
Pénzügy
A mesterséges intelligencia a pénzügyi és kockázati elemzésben is komoly áttörést érhet el. Az AI algoritmusai ugyanis képesek nagyobb mennyiségű elemzői adat feldolgozására, ezzel hatékonyabbá téve például a bankok működését. Emellett az MI segítségével részletes előrejelzéseket készíthetünk a piaci trendekről, vagy akár a befektetési lehetőségekről.
Marketing
A mesterséges intelligencia – a felhasználó igényeit, kereséseit, és preferenciáit analizálva – még az eddigieknél is sokkal személyre szabottabbá teheti az általunk látott online hirdetéseket. Így a nap minden percében kizárólag olyan reklámokat nézünk majd, amelyek tényleg érdekelnek minket.
Kiberbiztonság
A mesterséges intelligencia alapú rendszerek – a kamerák és arcfelismerő technológiák segítségével – időben képesek felismerni a hackereket, vagy az illetéktelen személyeket. Ráadásul meg is akadályozhatják az esetleges kibertámadásokat, és felhívhatják a felhasználó figyelmét a számítógépes hálózat sebezhetőségeire is.
Kell-e félnünk a mesterséges intelligencia térhódításától?
A rövid válasz az, hogy nem, sőt! Ha kitanuljuk a programozás alapjait, akkor nem csak külső szemlélőként, hanem szakavatottként is megtapasztalhatjuk ennek a nagyszerű technológiának a pozitív hozományait, és akár a javunkra is fordíthatjuk a munkánk során. Ehhez azonban előbb érdemes elvégezni egy szoftverfejlesztői képzést.