Az álláskeresés nem csupán a karrierépítés szempontjából lehet megterhelő, hanem negatív hatást gyakorolhat egyes magánéleti területekre is. A különböző stresszfaktorok elkerülése érdekében a Jooble összegyűjtött néhány tanácsot, amelyek segíthetnek az álláskereséskor felgyülemlett feszültség levezetésében.
Az álláskeresés mindannyiunk életében számos kihívással és stresszel járhat. Ez a folyamat nem csupán álláshirdetések böngészését és interjúkra járást jelenti. Az álláskeresés erőteljesen befolyásolja az érzelmi állapotunkat is. Ahhoz, hogy megtaláljuk álmaink munkáját, a Jooble szerint az egyik legfontosabb lépés az álláskeresés pszichológiájának megértése. Pécs állások széles választékát kínálja azoknak, akik készek megtalálni ezt az egyensúlyt, a Jooble platformja pedig ezzel a cikkel igyekszik segíteni a helyes úton való elindulást. A további fejezetekben megismerkedünk néhány stresszoldó technikával és az álláskeresés fortélyaival.
Jooble: a stressz hatása a sikeres (vagy sikertelen) munkakeresésre
Az álláskeresés során átélhető stressz és feszültség jelentős hatással lehet az érzelmi állapotra. A végtelenek tűnő kilátástalanság és a visszautasítások frusztrációhoz és bizonytalansághoz vezethetnek. Ez a stressz olyan negatív hatást gyakorolhat, amely negatívan befolyásolja többek között az önbizalmunkat, motivációnkat és teljesítőképességünket. A munkanélküliség során a stressz tovább és tovább fokozódik, amikor az álláskeresők egyik interjúról a másikra készülnek, és talán folyamatos elutasításokkal szembesülnek.
Az idő és hatékonyság érzésének hiánya további tényezőként gyakorol nyomást a mentális egészségre. Az álláskeresők gyakran azt érzik, mintha minden perccel növekedne az erőltető kényszer, hogy minél hamarabb állást találjanak és biztos jövedelemhez jussanak. Az álláskeresési folyamat azonban sajnos időigényes lehet. Valószínűleg mindannyian hajlamosak vagyunk a túlzottan igyekezni, amikor ezek a villámok összecsapnak a fejünk fölött. Például igyekszünk az interjúkra való felkészülés és az álláshirdetések böngészése mellett tökéletesen teljesíteni a mindennapi élet kihívásaiban is – amikor pedig nem sikerül, márpedig ez a gyakoribb eset, akkor túlzott feszültségre leszünk hajlamosak.
A legtöbb állás Győr környékéről egyszerűen megpályázható, legfőképp a Jooble álláskereső oldalon keresztül. A munkakeresési stressz elkerülése végett sokszor azt javasoljuk a munkát keresőknek, hogy töltsék fel a Jooble weboldalra az önéletrajzukat, hagyják meg az elérhetőségeiket és várják, hogy a munkaadók önállóan keressék fel őket. Ez is egy kiváló technika, hogy enyhítsük a lelkiismeretfurdalást és munkakeresőként ez egy valóban hasznos lépés, hiszen a cégek gyakran önállóan keresik fel a potenciális jelölteket.
Az álláskereséssel járó stressz kezelése kulcsfontosságú a siker érdekében. A következő részben bemutatjuk a stresszkezelési stratégiákat, amelyek segíthetnek a stressz leküzdésében és az álommunka megtalálásában.
Stresszkezelési stratégiák munkakeresés során
Az álláskeresés során tapasztalt stresszt és nyomást mindenképp mindenképp meg kell tanulni kezelni annak érdekében, hogy jobban teljesítsünk az élet különböző területein és pozitív mentális állapotot tudjunk fenntartani. Íme néhány stresszkezelési stratégia, amelyek segíthetnek az álláskeresés miatt érezhető feszültség levezetésében:
- Rendszeres testmozgás és egészséges életmód: A testmozgás és az egészséges életmód egyaránt kulcsfontosságú a stressz hatékony kezelésben. A testmozgás segít levezetni a felgyülemlett feszültséget, javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet. Törekedjünk arra, hogy rendszeresen mozogjunk, egészségesen táplálkozzunk és megfelelően pihenjünk. A napi javasolt 7-8 óra alvás és a 7-8 pohár víz nem vicc, érdemes komolyan venni, hiszen ezek a szervezet alapszükségletei!
- Stresszcsökkentő technikák elsajátízása: Próbáljunk ki különböző stresszcsökkentő technikákat, mint például a meditáció, az egyéb légzéstechnikák vagy relaxációs gyakorlatok. Ezek a praktikák segíthetnek a feszültség csökkentésében, a nyugalmi állapot elérésében és az érzelmi egyensúly fenntartásában. Az interneten ezekre a tényezőkre rákeresve rengeteg információval fogunk találkozni, amitől nem kell megijedni. Leggyakrabban időre és türelemre van szükség, amíg az egyén megtalálja a számára bevált és működő stresszoldó technikát. A türelem a kulcsszó, hiszen ezek a gyakorlatok is olyan alapon működnek, mint a biciklizés: minél többet gyakoroljuk, annál gördülékenyebben fogunk mozogni.
- Önismeret: Ez bár olykor egy fájó része a stresszoldásnak, viszont tényleg nagyon hatásos. Ilyenkor arra törekszünk, hogy ne ringassuk magunkat felesleges álmokba. Legyünk őszinték önmagunkkal és határozzuk meg, mi az, ahol el szeretnénk helyezkedni a jövőben és milyen készségek szükségesek hozzá. Ha valami hiányzik, gyakoroljunk és fejlődjünk! A gyengeségeinken dolgozzunk, az erősségeinkre pedig fókuszáljunk még jobban. Ezek a tudatos döntések közelebb hozhatnak a sikerhez.
A cikk végéhez érve mindenképp szeretnénk kiemelni, hogy a szövegben elhangzottak nem helyettesítik sem az orvosi szakrendelést, sem a pszichológussal vagy más szakemberrel folytatott konzultációt. Segítséget kérni nem szégyen, sőt, a Jooble szerint is bátorság és elismerésre méltó!
Ha úgy érzed, hogy támogatásra van szükséged, keresd a háziorvosod vagy az ingyenesen elérhető segélyhívó számokat.