A Krím félsziget Ukrajna része, ezért Oroszországnak véget kell vetnie az ukrán terület megszállásának – hangsúlyozta Joe Biden amerikai alelnök Petro Porosenko ukrán államfővel hétfőn Kijevben folytatott megbeszélése után.
Az amerikai politikus az ukrán elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: ha az Egyesült Államok és szövetségesei nem beszélnek minden nap a Krímről, az még nem jelenti azt, hogy elfeledkeztek annak törvénytelen elfoglalásáról.
Joe Biden leszögezte, hogy a félsziget Oroszország általi bekebelezése ellentétes a nemzetközi joggal, és a világközösség semmilyen körülmények között nem fogadhatja el.
A kelet-ukrajnai fegyveres konfliktusra rátérve kiemelte: az Egyesült Államok elvárja Oroszországtól, hogy teljesítse a minszki megállapodásokban tett kötelezettségvállalásait, továbbá Vlagyimir Putyin elnöktől, hogy tartsa be az amerikai elnöknek tett ígéreteit. Hangsúlyozta, hogy Moszkvának konstruktívan együtt kell működnie Kijevvel, hogy megteremtsék a feltételeit a „szabad, igazságos és veszélytelen” helyi választásoknak a Donyec-medencében.
Az amerikai alelnök a sajtótájékoztatón közölte, hogy Egyesült Államok érzékeli a gazdasági növekedés jeleit Ukrajnában, ugyanakkor sokat kell még tenni az országban a reformok előbbre vitele, főként a korrupció elleni fellépés és a bírósági reform terén. Emlékeztetve a két évvel ezelőtti európai integrációt és hatalomváltást követelő tüntetésekre hangsúlyozta: Ukrajna „nagy árat fizetett” a Majdanon azért, hogy gyökeres változások történjenek az országban.
Elmondta, hogy Porosenkóval megvitatta az azóta eltelt időszakban elért eredményeket. „Nagyon fontos reformok történtek, növekedni kezdett a GDP, az ipari termelés a mezőgazdasági termékek exportja, stabilizálódott a nemzeti valuta” – jegyezte meg Biden. Bejelentette, hogy az Egyesült Államok újabb, 190 millió dolláros támogatást nyújt Ukrajnának elsősorban a korrupcióellenes küzdelemre.
Biden szerint a következő év különösen fontos lesz Ukrajna sorsának alakulásában, több nemzedékre határozza meg az ország jövőjét. Rámutatott arra, hogy januártól életbe lép Ukrajna szabadkereskedelmi megállapodása az Európai Unióval. „Ez az, amiért annak idején a Majdanra mentek az emberek tüntetni” – tette hozzá.
Az amerikai vezető kijelentette, hogy Ukrajna jó úton jár, amelyen fontos lépéseket tesz. Figyelmeztetett ugyanakkor annak fontosságára, hogy az államfőnek, a kormánynak és a parlamentnek együtt kell működnie az ország felvirágoztatásában. „Az Önök népe olyan bátor és olyan sokat tett, hogy megérdemli ezt” – hangsúlyozta.
„Az elmúlt két évben csak négyszer jártam az Önök országában, de biztos, hogy több mint ezer órát tárgyaltuk telefonon keresztül” – jegyzete meg, hozzátéve, hogy többet beszél Porosenko elnökkel, mint a saját feleségével.