Az amerikai külügyminisztérium pénteken nyilvánosságra hozta a szankciókkal sújtott orosz cégek és egyének listáját.
A State Department annak a 33 cégnek és egyénnek a nevét tette közzé, amelyek és akik kapcsolatban állnak orosz védelmi és hírszerző ügynökségekkel, köztük például a Roszoboronexport fegyverkereskedő céggel, vagy a rakétákat gyártó Almaz-Antej vállalattal.
A lista, amelynek nyilvánosságra hozatalát már egy jó hónappal ezelőttre ígérték, azokat a büntető intézkedések sújtotta egyéneket és vállalatokat sorolja fel, akikre és amelyekre a kongresszus által júliusban elfogadott, majd Donald Trump által aláírt szankciós törvény vonatkozik. A listán szerepel például a már korábban is szankciókkal sújtott Rosztyeh állami vállalat, amely automata lőfegyvereket gyárt, a hadianyagokat előállító Molot-Oruzsje, vagy a repülőgépeket, köztük vadászbombázókat gyártó Szuhoj Vállalat. Szankciókkal sújtják mások mellett az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálatot (FSZB), a Külföldi Hírszerző Szolgálatot (SZVR), a katonai hírszerzést (GRU), vagy például Szergej Csemezovot, a Roszoboronekszport korábbi és a Rosztyeh jelenlegi vezetőjét.
A szankciós törvénycsomagot – amely Iránra és Észak-Koreára vonatkozó büntető intézkedéseket is tartalmaz – júliusban az amerikai kongresszus arra hivatkozva fogadta el, hogy Oroszország katonai agressziót követett el Ukrajnában és Szíriában, valamint tavaly beavatkozott az amerikai elnökválasztásba. A szankciók jövő év januárjának végén lépnek életbe.
A listát nyilvánosságra hozó külügyi közlemény figyelmeztet más országokat és más vállalatokat is, hogy amerikai szankciókra számíthatnak, amennyiben a listán szereplő vállalatokkal vagy egyénekkel bármiféle üzleti kapcsolatban állnak.
Mivel a szóban forgó listát nem az előírt határidőig, október 1-ig hozták nyilvánosságra, hanem jelentős késéssel, megszólalt Rex Tillerson külügyminiszter is, aki a késedelmet engedélyezte. Közölte: az amerikai kormány meg akarta vizsgálni, hogy a szankciós lista mennyiben sérti az amerikai üzleti szférát, valamint az Egyesült Államok szövetségeseinek üzleti érdekeit. Törökország ugyanis rakétavédelmi rendszert vásárol az Almaz-Antejtől, Szaúd-Arábia pedig nemrégiben kötött fegyvervásárlási megállapodást Moszkvában.
Moszkvát aggasztja a lista
Moszkvát aggasztja azokról az orosz hadiipari vállalatokról összeállított lista, amelyek az új amerikai szankciók hatálya alá eshetnek, és a listát az Oroszországgal szembeni ellenséges megnyilvánulások visszhangjaként értékeli – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt nyilatkozta, hogy „nem időszerű” ellenlépéseket mérlegelni az új amerikai szankciós listával kapcsolatban, hiszen a felsorolt társaságok jó részét már ma is sújtják az Egyesült Államok által bevezetett büntetőintézkedések. A diplomata ugyanakkor nem zárta ki az ellenintézkedések lehetőségét, mert a januárban hatályba lépő szankciós törvény értelmében az Egyesült Államok lehetőséget kap arra, hogy a „területen kívüli” és „illegitim” amerikai szankciókat harmadik országok olyan természetes és jogi személyei ellen alkalmazza, akik a jogszabály rugalmas megfogalmazása értelmében „jelentős tranzakciókat” bonyolítanak le a felsorolt orosz cégekkel.