Az amerikai rakétaelhárítás áttörésére képes két, különböző osztályú stratégiai interkontinentális ballisztikus rakétát tervez Oroszország.
Szergej Karakajev tábornok, a stratégiai rakétaerők főparancsnoka elmondta, hogy az egyik egy nehéz, 100 tonnás, folyékony üzemanyaggal hajtott ICBM, amelynek teljesítménye meghaladja a jelenleg a világ legerősebb rakájáét, az R-36M2 Vojevodáét (NATO-kód SS-18), a másik egy szilárd hajtóanyagú, amely az ötödik generációs Jarsz rendszereket (RS-24 és Topol M) hivatott leváltani. Mivel ez utóbbi nem lenne képes áttörni az amerikai védelmen, ez a feladat a nehéz rakétára vár, amely nagy pontosságú, gyakorlatilag globális hatótávolságú és – meglepő módon – nem nukleáris stratégia fegyver lesz.
Az új, szilárd hajtóanyagú rakétáról most először értesült a világ, pedig már jóval túl van a tervezési szakaszon: Karakajev szerint tavaly már több próbakilövést hajtottak végre vele, legutóbb október 24-dikén. Míg a Jarsz-rendszert és a Topolt az utóbbi években átfogóan korszerűsítették, a stratégiai erők gerincét jelentő folyékony üzemanyagú óriási rakéták menthetetlenül elavultak, ezért Leonyid Kalasnyikov, a duma védelmi bizottságának elnökhelyettese úgy nyilatkozott, hogy 2015-ig 100-105 új ICBM-re lesz szükség. Ezt az amerikai rakétavédelmi rendszer kiépítése teszi szükségessé – mondta a moszkvai rádió.
Az új rakéták kifejlesztését a kilencvenes években felfüggesztették, amikor azt tervezték, hogy a teljes stratégiai rakétaerőt szilárd hajtóanyagú könnyű rakétákra állítják át, azonban kiderült, hogy ezek nem képesek teljesen átvenni a folyékony hajtóanyagú óriások feladatait.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János