Vlagyimir Putyin régi-új orosz államfő elnökválasztási kampányában kiemelt figyelmet szentelt a fegyveres erőknek, és egy gyakorlatilag új minőséget jelentő hadsereg létrehozását helyezte kilátásba. Tervei szerint tíz éven belül 400 modern interkontinentális ballisztikus rakétát, több mint 2300 új harckocsit, 100-nál is több katonai célokra szánt űreszközt kap a hadsereg.
A légierőnek több mint 600 modern, köztük ötödik generációs vadászgépeket ígért. Ezernél is több helikopter, 28 S-400-as (SA-21 Growler) légvédelmi rakétaüteg, 38 Vityaz légvédelmi rendszer, 10 Iszkander-M (SS-26 Stone) taktikai rakétarendszer, mintegy 2000 önjáró löveg és több mint 17 ezer katonai gépjármű emeli a fegyveres erők minőségét. Természetesen nem maradhat ki az átfogó fejlesztésből a haditengerészet sem. Nyolc, interkontinentális ballisztikus rakéták kilövésére alkalmas és mintegy 20 vadász-tengeralattjáróval, és több mint 50 felszíni hajóval erősítik meg.
Putyinnak az a véleménye, hogy a nagyszabású újrafegyverzési program pozitív hatással fog hatni az ország gazdaságára. A terv szerint 10 év alatt 23 ezer milliárd rubelt (770 milliárd dollárt) költenek a programra – ez békeidőben példátlan. Végrehajtásába Putyin be akarja vonni a polgári cégeket, magánvállalatokat és kutató intézeteket is, vagyis mint mondta, a cél nemcsak a hadiipar, hanem az egész orosz gazdaság potenciáljának kihasználása, ami emelné annak minőségi szintjét és új munkahelyek tízezreit teremtheti meg – idézte a moszkvai rádió. A miniszterelnök ugyanakkor bírálta azokat a hazai hadiipari és katonai véleményeket, amelyek ellenzik fegyverek külföldről való beszerzését. Mint mondta, egyes esetekben ez hasznos, és nem véletlenül elterjedt nemzetközi gyakorlat. Ezzel a módszerrel elsősorban a fejlett technológia megszerzése a cél, nem terveznek semmilyen tömeges beszerzést idegen országokból, mert fontos, hogy a költségvetési kiadások maradjanak a hazai gazdaságban.
Szergej Karakajev vezérőrnagy, az orosz stratégiai rakéta erők parancsnoka beszámolt arról, hogy egy olyan új, folyékony hajtóanyagú, silóból indítandó 100 tonnás nehéz interkontinentális ballisztikus rakéta kifejlesztéséről döntöttek, amely képes lesz áthatolni az amerikai rakétavédelmen. A Vojevoda R-36M2 Satant leváltó eszköz létrehozása valószínűleg jóval közelebb van a megvalósításhoz, mint a tábornok nyilatkozata mutatja, ugyanis már idén 11 stratégiai rakétakísérlet végrehajtását tervezik.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János