Bár az elmúlt időben érkeztek aggodalomra okot adó hírek Kárpátalja biztonsága szempontjából, a kormányzó kinevezésével az ukrán kormány világos jelét adta annak, hogy komolyan gondolja a rend biztosítását a térségben – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
A tárcavezető fogadta Hennagyij Moszkalt, Kárpátalja kormányzóját, a Kárpátalja Megyei Állami Közigazgatási Hivatal elnökét, majd a tárgyalásuk után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország örömmel értesült a kormányzó intézkedéseiről, és nagyra becsüli azokat az eredményeket, amelyeket Kárpátalja biztonsága szempontjából eddig elért. A helyi magyarságnak rendkívül fontos biztonságos és nyugodt élet biztosításához szükséges intézkedéseit illetően számíthat a magyarság támogatására – közölte.
Szijjártó emlékeztetett: Magyarország külpolitikájának mindig is fontos része volt az együttműködés Ukrajnával és azon belül Kárpátaljával. Magyarország határozottan kiáll Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett, érdeke az erős, gazdaságilag és politikailag stabil Ukrajna.
Úgy értékelte, ennek eléréséhez sok reform szükséges, de háború idején ezeket végrehajtani nagyon nehéz. Magyarország felajánlotta a rendszerváltozáskor és az azt követően felhalmozódott tapasztalatait a nagy rendszerek átszervezéséről – mondta. Arról is beszélt, hogy Magyarország eddig Kárpátaljának 7,1 millió dollár felajánlást tett, Ukrajna Kárpátalján kívüli területeit pedig 750 ezer dollárral segítette. Emellett magyar diplomaták és megfigyelők dolgoznak az EBESZ és az EU ukrajnai misszióiban.
Szijjártó hangsúlyozta: a cél még szorosabbra fűzni a gazdasági együttműködést Kárpátaljával, ezért új határátkelőket nyitnak. Emellett az Eximbank készen áll arra, hogy Kárpátalja gazdasági élete szempontjából fontos útépítéseket finanszírozzon, így a beregszászi elkerülő út, továbbá a Beregszász és Munkács közötti út építését.
A miniszter egyedülálló kezdeményezésként említette, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja megye még az idén uniós területi társulás létrehozására irányuló munkába kezd, így új uniós forrásokhoz juthat hozzá Kárpátalja is. Fontosnak nevezte még a magyar nyelv oktatásának és a magyar nyelvű oktatásnak a fejlesztését. Felidézte: több, az ukrajnai háborúban megsérült katona kapott egészségügyi ellátást Magyarországon, és ezt a lehetőséget a jövőben is biztosítják.
A tárcavezető közölte: az ukrajnai decentralizációs reform és az alkotmánymódosítás során lényeges, hogy a magyarság eddigi jogai megmaradjanak, és a kormányzó biztosította, hogy emellett ő is elkötelezett. Hennagyij Moszkal hangsúlyozta: a háború miatt nem tudnak elég forrást biztosítani a gazdasági és szociális programokra, a határátkelőkre, útépítésre és iskolákra, ezért hálásak Magyarország segítségéért.
A kormányzó elmondta: mindent megtesznek azért, hogy az illegális migrációs nyomást csökkentsék, és már akkor megerősítették a határvédelmet, amikor Munkácson feszültség volt tapasztalható a nyáron. Az utóbbi három hétben Kárpátalján is érzik a bevándorlási nyomást a magyar, román és szlovák határszakaszon, és mindent megtesznek a helyzet eszkalálódásának megelőzésére. Kitért arra a problémára is, hogy nagy mértékben nőtt a Tisza sótartalma, ami a Duna vízminőségét is veszélyeztetheti, ezért a vízgazdálkodási szervek együttműködésére van szükség a helyzet kezelése érdekében.
Az ukrán delegáció budapesti látogatása alkalmával találkozott Joó István miniszteri biztossal, akivel áttekintették a Duna-stratégia keretei között megindult közös munka állását, elsősorban a magyar szerepvállalást a kárpátaljai szennyvíztisztító-telepek felújításában és az aknaszlatinai ökológiai veszélyhelyzet elhárításában — írja az MTI.