A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ellenőrei próbavásárlást végeztek egy olyan vállalkozásnál, amely részletes nyilvántartást vezetett mind legális, mind illegális jövedelmeiről. Az ellenőrzés során több pénztárgép és egy széf is előkerült, valamint fény derült a nyilvántartásban szereplő különféle megjegyzések jelentésére.
A NAV ellenőrei egy előzetes kockázatelemzés alapján kiválasztott kft. telephelyén tartottak próbavásárlást. Egy mécsest vásároltak, de semmilyen bizonylatot nem kaptak az eladásról. Az ellenőrzés során kiderült, hogy nem a kijelölt kft., hanem egy azonos tulajdonosú, azonos nevű bt. pénztárgépe van a helyszínen.
A súlyos mulasztás miatt a revizorok készpénzkészlet-ellenőrzést is indítottak, de a cég alkalmazottja közölte, hogy vezetői utasításra nem nyilatkozhat a kassza tartalmáról. A revizorok végül felszólították, hogy nyissa ki a pénzkészletet tároló négyfiókos szekrényt. A szekrény felső fiókján a „BT. fehér” feliratú címkét találták, a fiókban készpénz volt. A revizorok ragaszkodtak a többi fiók kinyitásához is. A második fiókon a „BT. fekete” felirat szerepelt, ebben is készpénz volt, ugyanúgy, ahogy a harmadik és a negyedik fiókban is. A fiókok összesített tartalma meghaladta a 4 300 000 forintot, emellett több mint 1 000 eurót is találtak.
Előkerült egy négyzetrácsos füzet is, amelyben a pénzmozgásokat rögzítették. Mindegyik fiókhoz külön nyilvántartás tartozott, a kiadások és bevételek pontos összegeivel, valamint a pénz „fehér” és „fekete” jelölésével. Az alkalmazott végül elismerte, hogy a fekete nyilvántartások többségében olyan bevételeket és kiadásokat tartalmaznak, amelyekhez „nem feltétlenül” tartoznak számviteli bizonylatok. A revizorok a „fekete” nyilvántartásban szereplő „hátra”, „bőségkassza”, „félre” megnevezésekre is rákérdeztek. Az alkalmazott bevezette őket a raktárhelyiségbe, ahol egy függöny mögött elrejtett széf volt. A széf kinyitásakor az alkalmazott bemutatta a „Bőségkasszát”, egy piros színű pénzkazettát, amelyen a „Bőségkassza Bt. – Kft.” felirat szerepelt. A kazetta üres volt, mert az alkalmazott elfelejtette betenni a negyedik fiók tartalmát, ami csaknem 600 000 forint volt, és elárulta, hogy ez az összeg is a vállalkozások fekete bevétele volt.
A revizorok minden nyilvántartást bevontak. A helyszíni ellenőrzés nyomán a NAV megindítja a szükséges vizsgálatokat és eljárásokat.