Évtizedek óta folynak kísérletek olyan kézifegyver előállítására, amelyet csak tulajdonosa tud használni. Ezek általában biometrikus jegyek alapján azonosították gazdájukat, azonban a szenzorokat blokkoló számtalan lehetőség miatt nem váltak be, egyik sem jutott el a gyártásig.
A német Armatix fegyvergyártó ezért új megközelítést alkalmazott. Okos pisztolya, az iP1, amely 1800 dolláros áron került az amerikai piacra, rádiófrekvenciás azonosítással őrzi a fegyvert: ahogy elveszíti a rádiókapcsolatot a hozzá tartozó karórával – mintegy negyven centiméterre távolodik tőle -, automatikusan hatástalanná válik. Az utolsó, 2013-as adat szerint abban az évben 505 pisztolybaleset okozott halált az Egyesült Államokban, amelyeket ez a fegyver megakadályozott volna. Védelmet jelenthetne a lopott fegyverek használata ellen és az olyan, egyáltalán nem ritka esetekben is, amikor a bűnözők a rendőröktől elvett fegyvert fordítják tulajdonosuk ellen.
Az amerikai végletes fegyvermánia és a National Rifle Association azonban ebben is fenyegetést lát, annyira, hogy az egyetlen üzlet, amely elkezdte árusítani az új fegyvert, fenyegető leveleket kapott, végül inkább visszavonta kínálatából a pisztolyt.
A politikán kívül más tényezők is akadályozzák az új fegyver terjedését. Például az, hogy iP1 csak .22-es Long Rifle lövedéket képes használni, s ez a kaliber nem alkalmas önvédelmi célokra, gyakorlatilag csak céllövésre lehet használni. Ellene szól az ár is, amiből három darab új, .40-es kaliberű Glockot lehet vásárolni. Az Armatix most dolgozik a nagyobb kaliberű változaton és igyekszik olcsóbbá tenni a technológiát, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy addig kézifegyvernek nincs esélye piaci áttörésre, amíg valamilyen kormány- vagy biztonsági szervezet tömeges megrendelésre elég megbízhatónak nem tartja.
Barabás T. János