A rendőrség Tevékenység-irányítási Központjába 2014. december 29-én állampolgári bejelentés érkezett, hogy Nyíregyházán a Búza téri piacnál egy személygépkocsiból pirotechnikai termékeket árulnak illegálisan. A bejelentést követően az egyenruhások kimentek a helyszínre, ahol az egyik gépkocsi csomagterében több doboz illegálisan árusított tűzijáték terméket és petárdát foglaltak le.
A járőrök igazoltatták a jármű sofőrjét, aki kérdéseikre azt válaszolta, hogy a tűzijáték termékeket a napokban vette egy másik piacról, a vásárlás tényét azonban semmivel nem tudta igazolni. Az egyenruhások a 33 éves nyíregyházi férfi ellen pirotechnikai termékek birtoklására és felhasználására vonatkozó szabályok megszegése miatt szabálysértési eljárást kezdeményeztek. Az ügyben a további eljárást a Nyíregyházi Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztálya folytatja le.
A Dabasi Rendőrkapitányság Gyáli Rendőrőrsének munkatársai 2014. december 30-án a délutáni órákban Gyál egyik utcájában ellenőriztek egy fiatal férfit, akinél az intézkedés során közel ötszáz petárdát találtak. A petárda birtoklása és felhasználása a jogszabály értelmében tilos, ezért a rendőrök a termékeket elkobozták a férfitól és vele szemben szabálysértési feljelentést tettek.
A szabálysértési törvény szankcionálja a pirotechnikai termékekkel kapcsolatos szabálysértéseket. Így, aki: engedély nélkül végez pirotechnikai tevékenységet, az 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható; pirotechnikai termékek előállítására, forgalmazására, tárolására, szállítására, felhasználására, megsemmisítésére, birtoklására vonatkozó előírásokat megszegi, az 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Azt a pirotechnikai terméket, amelyre a fentiekben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell kobozni.
A pirotechnikai terméket a kockázati szint, valamint felhasználási mód (nettó hatóanyag-tartalom, biztonsági távolság, zajszint) alapján különböző osztályokba soroljuk. A lakosság számára az I.-III. osztályokba tartozó termékek birtoklása, felhasználása engedélyezett, bizonyos feltételek betartása mellett.
I. pirotechnikai osztály: nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel jár, melyet – beleértve az emberi tartózkodás céljára szolgáló épületek belsejét is – behatárolt területen lehet felhasználni (pl. tortagyertya, recsegő, lepke, durranó-borsó).
II. pirotechnikai osztály: alacsony kockázattal és zajszinttel jár, melyet a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szántak (pl. római gyertya, röppentyű, tűzforgó, vezető-pálcás rakéta, szikraszökőkút, vulkán).
III. pirotechnikai osztály: közepes kockázattal jár, ezért azt a szabadban lévő nagy, nyílt területen lehet felhasználni (pl. magas hatóanyag-tartalmú rakéták). Ezen termékek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.
Nem kell engedély a 14. életévét betöltött személynek az I. osztályba tartozó, valamint a 16. életévét betöltött személynek a II. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék megvásárlásához, birtoklásához. Ezek egy időben, összesen 1 kg nettó tömegig tárolhatók és a használati útmutatóban meghatározottak szerint felhasználhatók. 18. életévét be nem töltött személy az általa megvásárolható pirotechnikai terméket csak nagykorú felügyelete mellett használhatja fel!
Nem kell engedély nagykorú személynek a III. pirotechnikai osztályba tartozó termék – december 28-a és 31-e között történő – megvásárlásához, birtoklásához és tárolásához. Ezen termékeket december 31-én 18 órától a következő naptári év január 1-jén 6 óráig lehet felhasználni.
Az ünnepek alatt fel nem használt III. pirotechnikai osztályba tartozó, valamint bármely hibás vagy lejárt szavatosságú terméket, január 5-ig a vevő köteles a forgalmazónak visszaszállítani, akinek ezt térítésmentesen és költség felszámítása nélkül vissza kell vennie.