A Montana Tudásmenedzsment Kft. olyan komplex hő-és videokamera alapú biztonsági rendszert fejlesztett múzeumok számára, amely időben és térben egyaránt megfigyelhető viselkedési mintákat azonosít, így jelentősen csökkenthető a műtárgylopások kockázata.
Mintegy húsz évvel ezelőtt, 1983. november 5–én másfél milliárd forint értékben loptak el festményeket a Szépművészeti Múzeumból. Az ellopott műtárgyak között Raffaello, Tintoretto és Giorgone képek is voltak. Az esetet az egyik legmegdöbbentőbb hazai műkincslopásaként tartják számon.
Ilyen és ehhez hasonló rablások elkerülése érdekében a múzeumok egyre nagyobb összegeket áldoznak a biztonsági rendszerek korszerűsítésére, 2004-ben például a Szépművészeti Múzeum mintegy százmillió forintot költött a biztonsági berendezések tökéletesítésére. Ezek nélkül a modernizálások nélkül, a magyar közönség számára elérhetetlenek lennének olyan festők kiállításai, mint a Van Gogh tárlat 2005-ben.
A termék világviszonylatban is egyedülálló, hiszen a Montana egy olyan komplex hő-és videokamera alapú biztonsági rendszert fejlesztett ki, amely az időben és térben egyaránt megfigyelhető viselkedési mintákat azonosítja. Amennyiben a megtanult vagy megtanított mozgásokhoz hasonlót vagy eltérőt „lát”, akkor a hely ismeretétől függően felhívja a kezelő figyelmét a gyanús eseményekre.
A Montana Tudásmenedzsment Kft. kifejezetten a múzeumokhoz hasonlóan kiemelt őrzést igénylő objektumok intelligens őrzésére fejlesztette ki DigiSec elnevezésű, szemantika-vezérelt biztonsági információs rendszerét.
A rendszer úgy is programozható, hogy riasszon, ha valaki egy, a „tilosnak” titulált zónába lép (múzeumok esetében a kép körül elkerített részen belül merészkedik), vagy olyan mozgást végez, amelyet a rendszer szokatlannak talál, egy pirosan villogó négyzetben jelzi azt a monitoron. Nem csak bekeretezi a képen az eltűnt tárgyat vagy a területre belépett személyt, de e-mailben, vagy SMS-ben szöveges üzenetet is küld, amiben rövid leírás van a tapasztalt eseményről. A DigiSec egyik legkiemelkedőbb fejlesztése, hogy nem feltétlenül kell több száz monitort nézni egyidejűleg, mert minden megfigyelni kívánt esemény, és annak leírása megjelenik egy kezelői képernyőn.
Múzeumok számára továbbá a DigiSec előnyös képessége, hogy öntanuló folyamatok révén a rendszer képes megtanulni, hogy az adott térben hol szoktak tartózkodni a megfigyelt objektumok. Így, például az 1983-as rablás esetében, azonnal jelezett volna a rendszer, amikor a rablók leakasztották a helyéről Raffaello Esterházy Madonnáját…
Forrás: Biztonságpiac.hu
Ez a megoldás évek óta elérhető a magyar piacon: http://www.e-sensor.hu