Három brit tech-vállalat drónellenes szövetségre lépett. A Blighter Surveillance Systems, a Chess Dynamics és az Enterprise Control Systems kezdeményezésének mottója: “nyomoz, követ, rombol” — írja laptársunk, az innoportal.hu.
A három brit tech-vállalat drónellenes védelmi rendszere a felderítést (elektroszkenneléses radar), az elektrooptikai lekövetést és a közvetlen rádiófrekvenciás blokkolás képességét ötvözi.
A rendszer a radar segítségével képes akár ötmérföldes távolságból is bemérni egy drónt, infra- és nappali kamerái segítségével követni is tudja a mozgását, a blokkolóval pedig meg tudja szakítani a drónt irányító rádiójelek fogadását – közölték a megfigyelő rendszerekre szakosodott Blighternél.
A drónokkal kapcsolatos aggodalmakat főleg az táplálja, hogy egyre többször röptetik ezeket az eszközöket a repülőkhöz, illetve repülőterekhez közel. A BBC News beszámolója szerint az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság havonta átlagosan száz bejelentést kap a pilótáktól kritikus közelségű drónröptetésekről.
A drónhelyzet kezelése mára globális kérdéssé nőtte ki magát, a problémát mind a hadsereg, a kormányok, mind pedig a belbiztonsági erők érzékelik valamennyi kontinensen – mondta Graham Beall, a Chess Dynamics ügyvezető igazgatója
A drónokat gyakran rossz, kártékony célokra használják, hiszen a repülő eszközök kamerát, fegyvereket, mérgező, vagy akár robbanóanyagokat is hordozhatnak. Ezen tulajdonságai miatt a drónokat egyre gyakrabban alkalmazzák terroristák, de kémkedési és csempészeti céllal is reptetik őket.
A Blighter a múlt hónapban jelentette be legújabb fejlesztését: egy blokkoló segítségével megszakíthatják a kereskedelmi drónok bizonyos sávszélességen működő telemetria hullámát, beleértve a 433 és 915 MHz közötti hullámhosszt, a 2,5 GHz-es sávot, valamint a globális műholdas navigációs rendszer (GNSS) jelátviteli tartományát.
Az optikai megszakító rendszer jelentősen csökkenti a drón irányíthatóságát, illetve kulcsfontosságú szerepet játszik a drónok rossz szándékű használatát jelentősen mérsékelő technikák spektrumában – mondta Colin Bullock, az Enterprise Control System vezérigazgatója.
A Chess Dynamics vezetője szerint rendszerük képes mind a fix, mind a forgó szárnyú drónokat az észleléstől számított tizenöt másodpercen belül leszedni. Mark Radford, a Blight Surveillance Systems vezérigazgatójának beszámolója szerint a csapat több mint 150 sikeres tesztet hajtott végre a rendszerrel. A drónfogó megoldás mintegy 800 ezer angol fontért már kapható is.
A Boeing augusztus végén adott hírt saját drónelhárító rendszeréről. A lézeres megoldáson alapuló Compact Laser Weapons System nevű rendszer akár több száz méter távolságból is képes lángba borítani a mozgásban lévő drónt. A Boeing tájékoztatása, és a honlapján közzétett (alább is látható) videó tanúsága szerint a rendszer csendes, láthatatlan és pontos. A lézeres drónelhárító eszköz ráadásul könnyen szállítható és bárhol telepíthető is.