Az amerikai hadsereg egyre nagyobb mértékben támaszkodik zsoldosokra – vagyis a hagyományosan katonai feladatok ellátását vállaló magáncégekre. A katonai magánvállalatok által Irakban alkalmazottak száma 15-20 ezer, ami a teljes amerikai jelenlétnek mintegy 15 százaléka – írta a Global Security.
A vállalkozók túlnyomó többsége teljesen független a hadseregtől – cégeknek, újságíróknak, diplomatáknak dolgoznak. Ezek a biztonsági cégek akár napi 1000 dollárt is kereshetnek. Az amerikai katonai vezetés döntése értelmében a civilek nem viselhetnek fegyvert, ezért ha elhagyják a biztonságosnak tartott övezetet, kötelesek testőröket vinni magukkal – elsősorban ezt a feladatot látják el a zsoldosok.
A hidegháború befejezése óta jelentősen megnőtt a seregeknél a háttértámogatóknak a harcoló egységekhez viszonyított aránya. Ahogy a fegyverek és felszerelések egyre bonyolultabbá válnak, úgy támaszkodik a hadsereg egyre szívesebben a magánvállalatokra, amelyek szolgálatai a fejlett fegyverrendszerek ellenőrzésétől a műszaki segítségnyújtásig és logisztikai támogatásig, sőt azon túl is terjednek – a szerződő cégek emberei gyakran a hadsereggel tartanak a háborús zónába, sőt a harcokba is.
A „vállalati katona” jelenléte a harcmezőn rengeteg jogi és etikai kérdést vet fel, így például a felelősség, a tekintély, a felelősségre vonhatóság, a parancsnoki lánc és a hatékonyság, vagy a megbízhatóság kérdését. Ugyanakkor a fejlett országokban a magánszektor egyre nagyobb mértékben vesz részt a katonai és biztonsági tevékenységben. Államok és nemzetközi szervezetek fordulnak a magánvállalatokhoz, amelyek költséghatékonyan nyújtanak olyan szolgáltatásokat, amelyek korábban szigorúan a fegyveres erők hatáskörébe tartoztak. Ezt a vonalat képviseli többek között a brit kormány.
A Global Security elemzőjének az a véleménye, hogy a magán katonai szolgálatok iránti igény várhatóan nőni fog. Az olyan esetek, amikor egy kormány egy fegyveres konfliktus megoldását bízza magán katonai vállalatra, vagyis zsoldosokra, mint azt Sierra Leone és Angola tette, meglehetősen ritkák, és azok is maradnak, de például kiképzési és logisztikai célokra gyakrabban fognak magánvállalatokat igénybe venni.
A szükségletek másik forrása a nemzetközi szervezetek, amelyek máris megrendelői a katonai magánszektornak, például az ENSZ és különböző civil szervezetek, amelyek logisztikai és biztosítási feladatokkal, de aknamentesítéssel is megbíznak cégeket. Mindenesetre ez a világ már messze van a hatvanas évek gyilkos zsoldosaitól.
Forrás: Biztonságpiac.hu
Szerző: Barabás T. János