Oroszország vegyi fegyvereinek 62 százalékát, az Egyesült Államok 90 százalékát már megsemmisítette, de a folyamat a vártnál jóval tovább tart – a nemzetközi egyezményben kitűzött 2012-es dátumot nem tudták tartani, ezért meghosszabbították 2015 végéig, az USA azonban közölte, hogy ez sem lesz elegendő.
A legnagyobb vegyifegyver-készlettel Oroszország rendelkezett – 40 ezer tonnával, ennek többségét sikerült a 188 ENSZ-tagállam által ratifikált konvenció hatályba lépését követő 15 év alatt felszámolni. A második helyen álló USA 27 ezer tonnát halmozott fel ezekből az eszközökből, de annak ellenére, hogy már mintegy 90 százalékát megsemmisítették, a védelmi minisztérium szerint az utolsó 2000 tonna felszámolása 2023-ig fog tartani.
Idén január végéig a világ vegyi fegyvereiből több mint 50 ezer tonnát számoltak fel, az egész 73 százalékát – írta a RIA Novosztyi. Hivatalosan Albánia, Líbia, Irak, India, Oroszország, az Egyesült Államok és Dél-Korea ismerte el, hogy ilyen fegyverekkel rendelkezik. A világszervezet tagjai közül Angola, Észak-Korea, Egyiptom, Szomália és Szíria nem írta alá a megállapodást.
Oroszország 1993-ban írta alá, és 1997-ben ratifikálta a konvenciót, és a költségvetésből 7,18 milliárd dollárt fordított végrehajtására, amelynek érdekében 6 vegyifegyver-megsemmisítő üzemet építettek.
Az amerikai program elhúzódása 2,5 milliárd dollárral, 10,6 milliárdra emeli a „továbbszolgáló” két megsemmisítő központ, a pueblói és a richmondi fenntartási és működési költségeit – a legnagyobb, az utahi már befejezte munkáját. Pueblóban mustárgáz, Richmondban mustárgáz és különböző idegmérgek várnak megsemmisítésre. Kentuckyban azonban még csak félidőnél tart az ott tároltak felszámolására szánt üzem építése, és Pueblóban is befejezésre vár az építkezés, s ezt követően is csak egy évi ellenőrzés és próbaüzem után láthat hozzá feladata elvégzéséhez – írta az AP.
Szerző: Barabás T. János