A Russian Helicopters innovatív tervező irodája, a VR-Technologies elkészítette a külsőre megszólalásig az amerikai MV-22 Osprey billenő rotoros repülőgép mását.
A Szputnyik hírügynökség szerint a különleges, a helikopter és a repülőgép közti átmenetet képező légi jármű túl van az első próbarepülésén, ami szinte hihetetlen, ha igaznak fogadjuk el Alekszandr Ohonk, a VR-Technologies vezérigazgatója állítását, hogy a fejlesztését 2015-ben kezdték meg – az viszont tény, hogy tegnap bemutatták Szingapúrban a legnagyobb ázsiai air-show-n.
A billenő rotoros megoldás ugyanis rendkívül bonyolult műszaki megoldásokat igényel, amelyek meglehetősen megbízhatatlanná teszik, évtizedes küzdelem volt az amerikai mintapéldány elkészítése. Előnye, hogy képes a helikopter-szerű függőleges le- és felszállás után két motorját előre fordítva repülőgépként folytatni útját, a helikoptereknél lényegesen nagyobb sebességgel és hatótávolsággal.
A leszállópályát óriási többségben nélkülöző oroszországi helyszínekre való tekintettel Moszkva a gépből egy egész családot akar kifejleszteni – írta a TASZSZ. Ezek végsebessége el fogja érni az óránként 500 kilométeres sebességet. Hosszú évek belharcai és kísérletei után még mindig mintha döntetlenre állna az MV-22 Osprey jövője az amerikai haderőnél, annak ellenére, hogy 2015 februárjáig 250 darabot vásárolt belőle, darabját több mint 72 millió dollárért.
A halálos áldozatokat is követelő próbarepülések után azonban bizonyította értékét Afganisztánban és más műveletekben is, főleg a különleges hadműveletekben, az ellenséges területekre való behatolásoknál, evakuációs mentőakciókban, a személy- és utánpótlás-szállításban. Jövőjét pedig még „fényesebbé” teszi az az elképzelés, hogy energiafegyverrel szereljék fel.
Barabás T. János