Az emésztési problémák a kutyák körében igen gyakoriak, és a legkisebb gyomorrontástól a komolyabb bélrendszeri betegségekig terjednek. Az ilyen zavarok nemcsak a kedvencünk közérzetére vannak hatással, hanem súlyosabb esetben egészségi állapotukat is veszélyeztetik.
A Petfirstnél kapható probiotikumok segítenek a bélflóra helyreállításában egy-egy megbetegedés után, így alkalmazásukkal gyorsabbá és kellemesebbé tehetjük a felépülés folyamatát.
A legjellemzőbb tünetek
Az emésztési problémák számos formában jelentkezhetnek, amelyeket legjobb, ha a gazdik azonnal észrevesznek és a megfelelő módon járnak el, hogy segítsék a házi kedvenc állapotának javulását.
A hányás és a hasmenés nagyon gyakori tünet, ezek azonban nem igazán szűkítik le a probléma típusát. Egyszerű gyomorrontástól komolyabb problémákra, például parazitafertőzésre is utalhatnak.
Az étvágytalanság szintén egyértelmű jel, hiszen egy egészséges kutyus szinte mindig megörül, ha ételt kap. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy kerüli az egyébként szívesen fogyasztott falatokat, akkor szintén érdemes a szokásosnál is jobban odafigyelni a további jelekre.
A puffadás, illetve a székrekedés szintén jelzés értékű, ha napokig nem javul a helyzet, keressünk fel szakembert. Természetesen a kutya általános közérzetére is hatással vannak az emésztési problémák, ilyenkor gyengébbek, levertebbek, a szokásosnál kevesebbet mozognak.
Lehetséges kiváltó okok
Sokszor segít megtalálni a megoldást a problémára, ha tisztában vagyunk a kiváltó okkal vagy okokkal.
Emésztési zavart idézhet elő a helytelen étrend például. Az alacsony minőségű, tápanyagban szegény eledel, vagy a hirtelen étrendváltás gyakran okoz gyomor- és bélrendszeri problémákat. Az emberi ételmaradékok, például a zsíros vagy fűszeres falatok szintén kedvezőtlenül hatnak az állat egészségére.
Egyes kutyák érzékenyek lehetnek bizonyos élelmiszerekre, például a gabonafélékre vagy a csirkére. Ez allergiás reakciókat válthat ki, ami emésztési zavarok formájában is jelentkezhet.
A bakteriális fertőzések, például a szalmonella vagy a bélférgek súlyos tüneteket produkálhatnak, és azonnali kezelésre szorulnak. Ezeknek a gyanúja esetén azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Megelőzés és kezelés
A megfelelő étrend kialakításával sokat tehetünk kedvencünk egészségéért. Általános jó közérzetet biztosítunk neki, és a minimumra szorítjuk az emésztési zavarok kockázatát. Amennyiben étrendváltás szükséges, azt lehetőleg fokozatosan hajtsuk végre.
Ha mégis gyomorbántalmakkal küzd a kutyus, próbáljuk meg minél előbb kideríteni az okát, és szükség esetén kérjük állatorvos segítségét. Akár gyomorrontásról, akár komolyabb problémáról van szó, a felépülés során alkalmazzunk pro- és prebiotikumokat, amelyek segítenek abban, hogy a házi kedvenc minél előbb újra önmaga lehessen.