Amikor éjszaka autózunk, gyakran találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy megvillanó szempárokat láthatunk az út szélén. Ezt az érdekes dolgot saját kiskedvenceink esetében is tapasztalhatjuk, de más emlősállatokra is jellemző. Érdekesség, hogy a szín alapján még az állat fajtáját is meg lehet állapítani. De mi áll ennek az érdekes dolognak a hátterében? Cikkünkből kiderül!
Világít-e valójában a szem?
Valójában maga a szem nem világít, ez a jelenség akkor látható, ha a szemre fény vetül, a szem egy speciális része ezt a fényt veri valójában vissza. A Kutyabarát Magazin életmód rovatában mindig érdekes híreket olvashatsz, ezt a jelenséget is kielemzik. Kiderült, hogy a kutyák és más állatok szemében is található speciális sejtréteg, melynek a neve „tapetum lucidum”. Ez a sejtréteg a retina mögött helyezkedik el és többféle szerepe is van. Ezek igen fontosak, ezért érdemes megismerni a működési elvét. Ez az a réteg, ami képes visszaverni a szembe érkező fényt a retinán keresztül.
Hogyan néz ki a fény útja a szemben, mi a látás elvi működése?
A fény a szaruhártyán keresztül jut be a szembe, ez a szem külső rétege. A szaruhártya védi a szemet a külső sérülésektől, de ő maga is igen sérülékeny, ezért egy könnyréteg védi a portól és a szennyeződésektől. Ez egy fényáteresztő hártya, melyen keresztül a fény a pupillába jut. A pupilla a szem közepén lévő nyílás, ennek nagyságát a szivárványhártya szabályozza. Minél jobban összehúzódik a szivárványhártya, annál több fény juthat be a szembe, a pupilla annál tágabbnak látszik.
A szemlencse és a retina
A pupillán keresztül bejutott fény megérkezik a szemlencsére, amely egy átlátszó rugalmas korong. Szerepe, hogy összegyűjtse a fényt, és az alakját megváltoztatva eljuttassa a fényt a retinára. A retina a szem hátsó részén található fényérzékeny réteg. Itt találhatók a pálcikák és a csapok, melyek az éleslátást és a színlátást biztosítják.
Hol van a tapetum lucidum?
Közvetlenül a retina mögött található a tapetum lucidum, vagyis ez a speciális fényvisszaverő réteg, amely visszaveri a fényt a retinára, ezáltal a kapott kép még élesebb lesz. Ez okozza azt a fényvisszaverő hatást is, amelytől úgy látszik, mintha világítana a sötétben a szem. A retináról származó információ ezután a látóidegbe kerül, ahonnan az agyba jut.
Mi a funkciója ennek a jelenségnek?
Egy vitathatatlanul hasznos funkció az, hogy megláthassuk a sötétben az állatot, azonban valójában ez a réteg a kutya éjszakai látását javítja. A kutyák látása ugyanis különbözik az emberétől, mégpedig azért, mert esetükben az evolúció során más tényezőkre helyeződött a hangsúly. Ennek hatására a színeket kevésbé tudják megkülönböztetni, azonban éjszaka és szürkületben sokkal élesebb a látásuk.
A kutyák szeméből visszaverődő fény zöldes-sárgás színű, de ennek mértéke fajták tekintetében is különböző. Egyes fajták szeme erősebben „világít”, míg másoké kevésbé látványos. Ha azt észleljük, hogy a kutya szemének visszatükröződése megváltozott, akkor mindenképpen érdemes felkeresni az állatorvost!